„Dojezd přemístíme ze stanoviště pod kempem na pláž Podhradského rybníka. Délka skluzu se tak prodlouží na 300 metrů a na ocelovém laně pojedou lidé ještě rychleji,“ uvedl konstruktér Pavel Nezbeda.

Zatímco dosud prolétli příznivci adrenalinových sportů nad vodní hladinou rychlostí deset, maximálně čtrnáct metrů za vteřinu, na ocelovém laně je čeká zážitek z jízdy 20 metrů za vteřinu. To v přepočtu odpovídá rychlosti 72 kilometrů za hodinu.

Spíš než v sedě, žádají lidé skluz v pozici na břiše a hlavou napřed. Konstruktéři ji nazvali podle seriálu pro děti Létající Čestmír.

„Už jsem si sjezd zkusila a je to něco jedinečného. V člověku se mísí pocity nadšení i obav, jestli se nenamočí. I když to v parném létě je vlastně jen osvěžující,“ popsala pocity z jízdy, která využívá dvacetimetrového převýšení, Eva Švecová z Prostějova.

Zpráva o lanovce se rychle roznesla po okolí a zdaleka přesáhla i hranice regionu. Do horolezeckých popruhů si už vlezli například Slováci a Ostravané.

„Původně jsme mysleli, že lanovka bude na zámku jako doplňková služba jen přes léto, kdy se tam koná nejvíc akcí. Zájem je ale veliký, takže provoz prodloužíme až do podzimu a připravíme i akce pro školy,“ poznamenal Nezbeda s tím, že ocelová lana mají proti horolezeckým značné výhody.

Opotřebení bude minimální a nebude na ně mít vliv ani počasí. Stávající lana bylo nutné na noc povolit a ráno opět několikrát napínat, než úplně proschla.

„Instalovat lanovku byl správný tah. Vzbudila větší zájem lidí o plumlovský zámek,“ prohlásil s uspokojením kastelán Robert Doleček.