Nevábný pohled nabízí kolemjdoucím drozdovický rybník. Mezi odpadky plavou na hladině nejméně dvě desítky uhynulých ryb. Betonem zpevněné břehy se navíc rozpadají, takže krmení a pozorování vodního ptactva se stává pro lidi nebezpečné.

„Vítr nafoukal všechny odpadky i chcíplé ryby do jednoho rohu. Proč se o to rybáři nepostarají?“ zlobila se trojice žen důchodového věku, která čekala na autobusové zastávce, jenž je od vody vzdálená sotva deset metrů. Na podzim loňského roku nasadili rybáři do rybníku dva tisíce kusů dvouletých kaprů.

„Ryby jsou po zimě vysílené. Když je zima tvrdá je to špatné, když je naopak mírná jako ta letošní, je to ještě horší. Některé kusy pak mohly uhynout právě kvůli oslabení,“ uvedl hospodář Moravského rybářského svazu Kosek Pavel.

Úklid rybníku je sisyfovská práce

Rázně však odmítl obvinění, že by se svaz o čistotu rybníku nestaral. Rybníky v Drozdovicích i Krasicích jsou podle jeho slov kontrolovány denně. Každé dva až tři týdny sem rybáři chodí také odklízet odpadky, které ve vodě a na březích zůstávají po lidech.

„Je to nekonečná práce. Jeden den uklidíme a na druhý den už je ve vodě znovu naházené smetí,“ komentoval marnou snahu udržet hladiny rybníků a jejich okolí v čistém stavu. O víkendu vylovili rybáři z drozdovického rybníku polystyrénovou desku na zateplení domu, před 14 dny dokonce dvoumetrový šalovací díl na betonování.


„Odpadkových košů včetně obsahu najdeme při výlovu na dně každý rok okolo patnácti, o skleněných a plastových láhvích ani nemluvě. Až se petky začnou vracet, bude ze mě milionář,“ povzdechl si Kosek.

Před třemi lety žádal svaz rybářů město, které je vlastníkem rybníka, o opravu břehů. V některých místech jsou totiž téměř půlmetrové díry. Ty jsou nebezpečné hlavně malým dětem, které s rodiči chodí labutě a kachny na rybník krmit.

„Město Prostějov dosud žádný oficiální podnět k rekonstrukci rybníka na Drozdovické ulici neobdrželo. Pokud takový materiál dostane, budou se jím orgány města zabývat,“ oponovala mluvčí radnice Jana Gáborová s tím, že podněty k opravě či jakýmkoliv úpravám město neobdrželo ani od občanů.
„Pokud by se město pustilo do rekonstrukce rybníka v Drozdovicích, přimlouvala bych se za ostrůvek uprostřed. Kachny by alespoň měly klid v době hnízdění. Několikrát jsem viděla kluky, jak prohledávají hnízda a vajíčka rozbíjejí,“ přišla s nápadem Kateřina Spurná.