Labutí rodinka žijící na drozdovickém rybníku měla smutný konec. Z původních šesti labuťátek už od pondělního odpoledne nežije ani jedno.

"Včera odpoledne jsme prostřednictvím městské policie přijali oznámení o volně pobíhajícím psu v Kolářových sadech v Prostějově, který měl honit labutě. Oznamovatelka strážníkům uvedla, že majitele psa upozornila na nevhodné chování, ale byla neznámým mužem napadena slovními výhružkami," informovala krajská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Po jednom z labutích mláďat na prostějovském rybníce zbyla jen hlavička a trocha peří
Zděšení u rybníka: po labutím mláděti zbyla jen hlava

Na místo vyslaná hlídka městské policie nalezla pouze dvě uhynulá mláďata labutí. Po majiteli a jeho psu se slehla zem. "V současné době je událost v šetření, případ se dokumentuje a právní kvalifikace nebyla zatím stanovena," dodává Zajícová.

Pár labutí žijící na prostějovském rybníku vyvedl v těchto dnech pět zdravých mláďat. 26.5. 2022
Prostějovské labutě mají mladé, dělají radost kolemjdoucím

Na dopadení pachatele má zájem i radnice. "Město Prostějov vyzývá občany, kteří by při šetření případu mohli podat svědectví, aby se přihlásili orgánům činným v trestním řízení," zveřejnil magistrát výzvu na webových stránkách.

Prostějovský rybník má po letech opět svůj labutí pár. Jeho život bedlivě sleduje ornitolog Tomáš Oplocký. 24.3. 2022
Prostějovský labuťák má výrazně mladší družku. Kdy budou mít mladé?

Labutě s potomky byly řadu let atrakcí pro lidi u prostějovského parku. Na mláďata s rodiči se chodily dívat rodiny s dětmi, mateřské i základní školy. "Procházka parkem k rybníku byla pravidlem. Děti se těšily, že uvidí labuťátka. Někdy jsme je potkávali i v parku, kde se pásla na trávě," vzpomínala jedna z rozhořčených maminek v Kolářových sadech.

Majitel psa je terčem silných negativních emocí

Alespoň podle ohlasů na sociálních sítích: "Lidi se chovají jak zrůdy. Našel se už ten h…? Na rok do chládku a psa mu vzít, když to s ním neumí!"

Labuť na rybníku v Drozdovicích.
Dokonalá krása. Labuť na rybníku v Drozdovicích

Veřejnost musí zhruba po měsíci, kdy se řešil úhyn tří mláďat, strávit další smutnou zprávu. Pohnutý osud prostějovských labutí se opakuje rok co rok. Nezachránila je ani v roce 2019 instalovaná dopravní značka upozorňující na pohyb labutí ve vozovce.

Prostějovská labutí rodinka jde spořádaně přes přechod pro chodce. 3.11. 2019
Labutě v Prostějově dodržují předpisy! Přes silnici pěkně po přechodu

V úterý dopoledne už nebyla na rybníku v Prostějově-Drozdovicích ani truchlící labutí samice. Hnízdiště majestřátních vodních ptáků osiřelo.