„Rybník byl vypuštěn k výlovu v obvyklém dvouletém cyklu v říjnu 2016, na jaře byl následně osazen násadou při výrazně podnormální úrovni hladiny. V důsledku sucha však nedošlo k naplnění a ryby musely být opět sloveny v prosinci 2017, neboť v zimě by uhynuly,“ vysvětlil mluvčí vojenských lesů Jan Sotona s tím, že nádrž pak byla úmyslně ponechána bez vody kvůli plánovaným opravám, které zde probíhají od podzimu 2018 v rámci programu „Živá voda VLS“.

Hladina vody je v současnosti udržována úmyslně kvůli obojživelníkům na maximální možné vodoteči, která nebrání průběhu oprav.

„Revitalizace rybníku bude ukončena do konce srpna 2019, následně se stavidlo nastaví na normální stav,“ doplnil mluvčí Sotona.

800 tisíc a spousta vodních rostlin

Kdy a jak se rybník naplní, bude pak již záležet na množství srážek.

„Revitalizace včetně výsadby vodních rostlin vyjde přibližně na 800 tisíc korun a vodní dílo se stane součástí budovaného arboreta,“ pospal Sotona.

Koupání zde proto podle něj nebude možné a ryb tu najdeme jen pomálu.

Lidé se těší

Krumsíňané i lidé z okolí se už na zvelebený rybník plné vody moc těší.

„Je škoda, že je tak dlouho vypuštěný, často tam jezdím na kole na výlety a na prázdný rybník je smutný pohled, ale chápu, že svou roli sehrálo počasí a oprava se prostě dodělat musí,“ nechal se slyšet třeba Martin L. z nedalekého Plumlova.

Rybník Osina patří k nejstarším vodním dílům u plumlovské divize VLS, přibližně v dnešním půdorysu je například zachycen už na lichtenštejnské lesnické mapě z roku 1912, ale pravděpodobně je mnohem starší.