Kaprů dle jejích slov v rybníku mnoho nebude. „Počítáme s nízkou obsádkou kapra. Půjde o množství do tisíce kusů,“ řekla Slámová. Co dravé ryby?

„Na jaře vysadíme plůdek štiky, na podzim pak roček candáta,“ sdělila.

Hospodařit míní Povodí na Podhradském rybníku dvouhorkově. „Znamená to, že jednou za dva roky uspořádáme výlov,“ vysvětlila Slámová.

Všem rybářům, kteří se těší, že do rybníka nahodí na háčcích návnady, mluvčí Povodí Moravy vzkázala, že zpočátku bude obsádka malá, což lov pomoci udice neumoží.

„V dalších letech ale chceme na rybníku organizovat rybářské závody,“ vzkázala. Zdůraznila přitom, že klasické sporotvní rybaření na povolenky se už na Podhradský rybník nevrátí.

Dravci proti sinicím

Povodí Moravy chce rybí obsádkou vysazenou s důrazem na dravce přispět k vodě bez sinic. Přemnožené drobné rybky a kapři ryjící v bahně totiž napomáhají díky uvolňování živin rozvoji vodního květu.

Stejně doporučují odborníci postupovat i v revitalizované plumlovské přehradě.

„Pokud jde o budoucí rybí obsádku v plumlovské přehradě, doporučuji, aby se v nádrži dosáhlo rovnováhy mezi nedravými a dravými rybami. Zaměřil bych se především na štiku a candáta, aby po určitou dobu regulovaly počet drobných kaprovitých ryb, které se v nádržích jako je Plumlov úspěšně množí,“ konstatoval olomoucký biolog Petr Loyka.

Připomněl, že cejn, plotice nebo ouklej mají velký reprodukční potenciál a nebál by se proto nějakou dobu dravce v tomto revíru hájit. „Napomohlo by to objektivnímu posouzení vývoje rybí obsádky a jejího vlivu na kvalitu vody,“ objasnil.

Loyka zdůraznil , že bez čistých přítoků se však přehrada spolu s Podhradským rybníkem přemnožených sinic ve vodě nezbaví.