Přirovnání ke známé pohádce o šípkové Růžence má své opodstatnění. Recept na vítězný likér se zrodil v hlavě Růženky, nikoliv šípkové ale Kleinerové. Manželky uznávaného lihovarníka z prostějovské místní části Žešov.

PÁLENKA S LÁSKOU. Jan a Růžena Kleinerovi zasvětili svůj život výrobě originálních destilátů.
Špendlíkovice z Žešova dobyla svět, meruňkovice jezdí v Jaguaru

V soutěži San Francisco World Spirits Competition (SFWSC), získal ocenění Double Gold ovocný likér Jana Kleinera. Autorkou receptu na vítězný likér je Růženka Kleinerová.Zdroj: Archiv rodiny KleinerovýchV soutěži SFWSC, která se koná každoročně v americkém San Franciscu v Kalifornii, byl oceněn přírodní ovocný višňo-mandlový likér a ovocný likér z aronie (černých jeřabin) s dotekem mandle.

Sama autorka receptu Růženka Kleinerová říká: "Jadérka mandlí není vhodné zpracovat stejným způsobem jako jejich dužinu, protože veškeré esenciální silice jsou v dužině uchovávány na jiné bázi než v samotném jadérku, které přechovává svůj genetický potenciál. Proto se v nich shromažďují nejcennější aromatické látky." Třetí vzorek od stejných autorů s názvem Mandlička získal medaili bronzovou.

Podobného uznání se nedostalo v naší novodobé historii ještě žádným tuzemským ovocným likérům. Soutěž SFWSC byla založena v roce 2000 a jde o největší soutěž svého druhu v Severní Americe a jednu z největších a nejvýznamnějších soutěží tohoto druhu na světě.

Přibližně 5500 vzorků lihovin letos hodnotilo v slepých degustačních testech asi 70 porotců z řad renomovaných odborníků na alkoholické nápoje, jako jsou destilatéři, mixologové, novináři a someliéři z celého světa.

V soutěži San Francisco World Spirits Competition (SFWSC), získal ocenění Double Gold ovocný likér Jana Kleinera.Zdroj: Archiv rodiny Kleinerových"Dvojitou zlatou medaili obdrží produkt pouze tehdy, když mu všichni porotci jednomyslně udělí zlatá ocenění. Ovocné mandlové likéry společnosti Ratafia Almond Spirit manželů Kleinerových se tak zařadily mezi TOP likéry a lze je právem považovat za jedny z nejlepších na světě," komentoval Ondřej Hampl, manažer vítězné společnosti.

Letošní předání a vyhlášení vítězů ocenění Double Gold se bude odehrávat v Las Vegas. Zváni jsou pouze vítězové ocenění Double Gold, což je přibližně 100 vítězů ze všech kategorií nápojů z 5500 soutěžních vzorků z celého světa. Manželé Kleinerovi na něm nebudou chybět.