A nejsou to vždy slova chvály. Za první fázi rekonstrukce, která skončila loni v létě a zahrnovala centrální část náměstí, někteří lidé nešetří kritikou.

"Nejsem úplně nadšená. Došlo opět na kácení stromů, nově je na náměstí příliš betonu. Navíc si říkám, zda skutečně šlo k zemi slibovaných sedm stromů nebo jich bylo více," uvádí Helena Dittmanová, kterou mrzí podle jejích slov i to, že ubývá pomalu zeleně.

"Stále více se hledí na auta, měl by prý zmizet další kus zeleně kvůli novým místům," není žena spokojená.

Nakloněná rovina? Největší blbost

V některých věcech se shodne s Ivem Rozehnalem, který tou dobou náměstím procházel.

"Myslím si, že některé stromy měly zůstat zachované. Stejně tak keře, dříve tam hnízdící ptáci nemají kde být. A ta šikmá betonová plocha, tu prostě nikdo nechápe," ukazuje na severní část náměstí, kde vznikla nakloněná dlážděná rovina, jejíž smysl některým místním uniká.

"Je to největší blbost na náměstí," sdělil své mínění. A poukázal i na množství laviček. Jejich počet na náměstí Spojenců se blíží osmi desítkám.

Nové chodníky i parkovací místa

Nicméně další změny teprve přijdou. Magistrát předloni slíbil rekonstruovat celé náměstí a nejen podle rozpočtu na rok 2018, v němž se počítá na úpravy s částkou více než devět milionů korun, ale i podle vedení města.

"Budeme dodělávat obvod náměstí, například chodníky a silnici. Vzniknou také nová, kolmá parkovací stání," uvedl náměstek primátorky pro oblast investic Zdeněk Fišer.

Dodal pak také detaily ke stavbě samotné.

"Práce jsou rozvržené na zhruba dva měsíce. Nevím nyní přesně, jestli budou rozvržené na dvě části náměstí, aby část byla průjezdná. Pravděpodobně však ano," ubezpečil část místních, kteří by se mohli bát dopravních komplikací.

Ty by se dotkly také úřadu práce, který se na náměstí právě loni přesunul. Právě kvůli zvýšenému provozu se pak ozvali Deníku nespokojení obyvatelé náměstí a okolí. Kupříkladu ředitelka úřadu Věra Crhanová věří, že rekonstrukce pro řidiče složité situaci na náměstí pomůže.

"Rekonstrukci náměstí Spojenců určitě hodnotím jako velmi vydařenou a její další etapu, která by měla být v tomto roce realizována, velmi vítám. Věřím, že se tímto zlepší dopravní situace v okolí úřadu, samozřejmě včetně parkování pro naše klienty," uvedla pro Deník.

Lidé oceňují hřiště

Celkově rekonstrukce stála více než deset milionů korun. A část oslovených místních ani nevěřila, že k ní dojde, než na náměstí vjela stavební technika. Její počin v podobě upravené zeleně či chodníků ve vnitřní straně náměstí ale přeci jen nevyvolal jen kritické ohlasy.

"V květnu by prý měli začít. Budeme to muset nějak vydržet. Věřím, že to tu bude pěkné, děti už se navíc těší, až si budou moct zahrát na hřišti," říká třeba majitelka na náměstí palačinkárny Jana Petříková. A Helena Dittmanová také našla jednu pozitivní věc na dosavadních pracích.

"Jsem ráda za hřiště pro děti, byly potřeba. Přesto se mi ale některé z novinek nelíbí," zakončila žena.