Jednání proběhlo za účasti právníků města a společností Prior a Manthellan. Právě Prior se snaží o to, aby byly smlouvy o smlouvách budoucích zneplatněné. Smlouvy během loňska označila na jaře za neplatné i většina radních.

"Ve věci Manthellan zastupuje město Prostějov právní kancelář Ritter – Šťastný," zněla reakce na žádost o vyjádření ze strany magistrátu, konkrétně od mluvčí Jany Gáborové.

Nenávistné atmosféry je méně

Stručný byl i komentář mluvčího společnosti Manthellan Juraj Aláč.

"Nechceme předjímat rozhodnutí soudu," uvedl pro Deník k rozsudku, který zatím nepadl. Nicméně ocenil aktuální vztahy s vedením města.

"Vnímáme výrazné uvolnění nenávistné atmosféry na radnici. Konečně se s námi začal někdo bavit a věříme, že to bude ku prospěchu věci," sdělil dále.

Právě postoj města ve sporu se průběžně měnil. Někdejší rada původně stála za tím, že dokud nerozhodne soud jinak, smlouvy jsou platné. Tento názor však po vývoji během loňského roku veřejně obhajoval jen náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Ten se stal v současné radě města prvním náměstkem.

U soudního jednání ale nebyl přítomen ani on, ani primátor - oba se účastnili mimořádného zastupitelstva města k otázce dotací.

Přesto ale soudní síň neušla návštěvě prostějovských politiků. Dorazili sem opoziční zastupitelé Aleš Matyášek a Jan Navrátil, kteří se otázkou Manthellanu zabývají už roky.

"Paní soudkyně Hučínová byla výborná a hájila zájmy města. Citovala rozhodnutí Nejvyššího soudu a připomněla, že od vypsání záměru uplynulo deset let," uvedl později k jednání Jan Navrátil.

Poukázal na fakt, že krajský soud se v minulosti zabýval jen tím, zda má jedna ze stran sporu právní nárok být součástí procesu. A ne jeho podstatou.

Neplatná od začátku do konce

Jan Navrátil a opozice se netají tím, že by rádi přípravě Galerie Prostějov učinili konec. V minulosti se vyslovil i pro vypsání nové architektonické soutěže.

"Smlouva je v rozporu se zveřejněným záměrem a je tudíž neplatná od samého začátku do samého konce. Nevidím důvod trpět dále betonové zátarasy na našich pozemcích, neopravovat KASC a neřešit regulační plán centra Prostějova," dodal.

Manthellan si stojí za svým

Společnost Manthellan si nicméně dlouhodobě stojí za tím, že smlouvy platné jsou. A že chce začít stavět. Pokud by uspěla, výsledkem by byl vznik objektu s desítkami obchodů a zhruba třemi stovkami parkovacích míst. A také sálu pro pět set sedících hostů.

K tomu, zda se tak stane, může své říct právě výrok Krajského soudu v Brně navazující na úterní jednání.

"Jednání bylo odročeno za účelem vyhlášení rozhodnutí na příští týden, a to úterý 22.ledna. Vyhlášení proběhne v 9:50 v místnosti číslo 119," uvedla mluvčí soudu Eva Angyalossy.

Zajímavé excesy

Táhnoucí se kauzu provází také ne zcela standardní kroky některých stran. Společnost Manthellan například v prosinci 2017 zahájila archeologický výzkum na pozemcích, o němž údajně zástupci města nevěděli. A který se projevil skoro půl roku trvajícím zabráním odstavné plochy v Komenského ulici.

Minulý rok pak firma nabídla většině politických strana a hnutí v Prostějově po 50 tisících korun s tím, že s nimi chce jednat. Zastupitelé i přihlížející zasedání se pak pro změnu dočkali přerušení a následného jednání za zavřenými dveřmi, což vzbudilo údiv i kritiku.