„Náš odbor po předběžném posouzení stavebního povolení došel k závěru, že lze mít důvodně za to, že bylo vydáno v rozporu s právními předpisy,“ konstatovala Hana Mazurová, vedoucí oddělení územního plánu a stavebního řádu odboru strategického rozvoje Olomouckého kraje.

Lukáš Ryba ze společnosti Eldaco s tím nesouhlasí: „Domníváme se, že povolení je v pořádku.“ Dodal, že podrobnosti k celé záležitosti zveřejní firma příští týden.

Aktivisty z Econordu se redaktorům Deníku zastihnout nepodařilo.

Názory místních

A co si myslí o stavbě větrníku místní? Leoš Fiala z Rozstání alternativním zdrojům energie fandí. „Mně větrná elektrárna u obce rozhodně vadit nebude,“ vyjádřil se s dovětkem, že pokud bude z technického hlediska provedena dobře, pak bude přínosem. „A to i pro obecní pokladnu,“ podotkl.

Fiala zdůrazňuje, že lidé elektřinu potřebují a musí proto hledat rozumné zdroje. „Ale nesmí za tím být lobbistické zájmy,“ říká a připomíná, že alternativní zdroje energie nabídli poslanci k provozu jen úzké skupince podnikatelů. Měli postupovat opačně. Možnost ušetřit díky těmto zdrojům měli dostat obyčejní lidé,“ tvrdí. Řešením by podle něj bylo, kdyby třeba obyvatelé obce, v jejímž katastru větrník stojí, odebírali ze sítě levnější proud.

Ani manžele Petrželovy z Rozstání by větrník, pokud u obce vyroste, neobtěžoval. „Má stát na druhém konci dědiny směrem na Kulířov. Tam nám nevadí,“ vyjádřili se.

Hlučnost?

Na Prostějovsku momentálně vyrábějí energii čtyři větrníky. Dva stojí v Protivanově, jeden v Drahanech a další v Brodku u Konice. Investoři na kopcích Drahanské vrchoviny hodlají postavit až několik desítek dalších větrných elektráren.

Jak 150 metrů vysoké elektrárny vnímají lidé žijící v jejich bezprostřední blízkosti? „Bydlím v Drahanech kousek od hřbitova a šumění elektrárny slyším prakticky každý den. A to i přes to, že je její hlučnost podle naměřených hodnot údajně minimální. Ten zvuk mi leze dost na nervy. Proto jsem zásadně proti dalším větrníkům v okolí,“ říká například Petra Černá. Stejně se na věc dívá i Lenka Tomečková ze sousedního Bousína. Tam lidé výstavbu větrníků odmítli v referendu. „Vždyť já doma slyším i tu elektrárnu v Drahanech,“ ře­kla.

Co si myslí odborníci?

Biolog Ivan Zwach, jehož firma nabízí ekologické poradenství, má na větrné elektrárny jednoznačný názor. „Je to podvod na obyčejných lidech. Na vyprodukované energii vydělává díky dotovaným výkupním cenám jen jistá skupinka podnikatelů,“ tvrdí.

Pavel Prchal, místopředseda předsednictva České společnosti pro větrnou energii, upozorňuje, že větrné elektrárny vyrábějí v současné době nejlevnější elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Připouští však, že obrovité stavby mění krajinný ráz. „Pokud by ale byly jen o polovinu menší, vyrobily by už pouze pětinu energie a jejich výstavba by nebyla ekonomická,“ objasnil. „Výstavbu větrných elektráren omezují v České republice přísnější limity, než platí v zahraničí. Ty zaručují, že nebudou stát tam, kde nemají co dělat,“ uzavřel. (rh)