Zastupitelé na úterním zasedání schválili rozpočet města Prostějova na rok 2008. Ze čtyřiatřiceti přítomných komunálních politiků pro něj zvedli ruku všichni. Jediný zastupitel na zasedání chyběl. Po zobrazení výsledku hlasování na promítacím plátně zazněl obřadní síní radnice potlesk.

„Rozpočet je deficitní o částku čtyřicet milionů korun, tu však pokryjeme z finančních rezerv,“ informoval místostarosta Prostějova Miroslav Pišťák hned na úvod obhajoby příjmů a výdajů města v průběhu příštího roku. Jak podotkl, veřejná finanční podpora ze strany města je v roce 2008 výrazně nižší, než dříve. „Je na ni vyhrazeno dvacet pět milionů korun, přičemž v předešlých letech to bývalo i čtyřicet milionů,“ uvedl Pišťák. Snížil se i objem peněz, které město dává do výstavby. „Dřívějších dvě stě až tři sta milionů korun je nereálných,“ konstatoval místostarosta s tím, že příští rok dá Prostějov do výstavby zhruba sto deset milionů.

„Rozpočet je rozumný a vyvážený. Je úsporný, ale nese s sebou i rozvojové prvky,“ prohlásil Pišťák a dodal, že město čeká v budoucnu náročná práce při získávání evropských peněz. „Lze to stěží odhadnout, ale předpokládám, že se nám příští rok podaří získat padesát milionů z evropských fondů,“ podotkl. Radní také chtějí do obecní pokladny nasypat peníze ze zbytného prodeje majetku města. Rozpočet na rok 2008 počítá mimo jiné i s navýšením mezd městských úředníků o jedno a půl procenta.

Úsporný městský rozpočet pocítí například prostějovské sportovní kluby. Méně peněz než letos dostanou basketbalisté a hokejisté. Boxeři na tom budou s podporou města stejně. Jediný, kdo si polepší, budou volejbalisté. Prostějovští basketbalisté obdrželi letos šest milionů a příští rok dostanou s jistotou čtyři. Pokud však postoupí do play-off, vybojují další milion.

„Provoz našeho klubu nižší podpora rozhodně neohrozí,“ tvrdí Tomáš Rak, manažer Basketbalového klubu Prostějov (BK). „Jsme rádi, že nás město podporuje, peníze použijeme na provoz klubu, částka pomůže i naší mládeži,“ konstatoval. Hokejisté dostanou od radnice tutéž sumu jako basketbalisté. Milion mají slíbený, jestliže se udrží v první lize. Michael Procházka, výkonný ředitel hokejového klubu Jestřábi Prostějov reagoval podobně jako jeho kolega z BK Rak. „Vnímáme to jako výraznou podporu ze strany města, vážíme si jí a jsme za ni vděční,“ řekl Procházka.

Za přispění ze strany města děkuje i starosta Dělnické tělovýchovné jednoty Prostějov Jaroslav Kořínek. „Pokud by nás radnice nepodporovala, box v Prostějově by zanikl,“ prohlásil představený klubu, který dostane na provoz milion korun. Stejnou částku jako letos. „Vážím si toho, ač bych samozřejmě uvítal částku vyšší. Rostou nám totiž náklady na provoz,“ podotkl Kořínek s tím, že věří i ve finanční pomoc ze strany Olomouckého kraje.
Volejbalový klub dostal letos od města čtyři sta tisíc korun, příští rok to bude milion. „Až se tu informaci dozvím oficiální cestou, tak na ni budu reagovat,“ uvedla manažerka klubu Monika Medková.

Přečtěte si také: