„Zisk stříbrné medaile v Entente Florale Europe 2011 je pro nás velký úspěch,“ ujišťuje smržická starostka Hana Lebedová, která cenu převzala s místostarostou Janem Prášilem 16. září ve slovinském městě Rogaška Slatina.

„Ze Slovinska jsme se vrátili v neděli. Díky cestě, na níž nás zaujaly některé zelené prvky v Rakousku, už začínáme plánovat, co u nás v oblasti životního prostředí uděláme hned příští rok,“ prozradila Lebedová.

Smržice začaly na zeleni důsledně pracovat už před dvanácti lety. Dnes zdobí vesnici v těsné blízkosti Prostějova aleje stromů a záhony trvalek.

Obec s více než patnácti sty obyvateli nabízí i moderní sportovní areál, historický kostel a bruslaři hojně navštěvovanou cyklostezku do Držovic.

Ve srovnání se zlatým rakouským medailistou, Rennwegem am Katschberg, je to však žalostně málo.

Alpské sídlo láká na lezení po vodopádu, sjíždění řeky, lanové centrum nebo moderní plovárnu. Nabízí i golf, rybaření a samozřejmě lyžování.

Děti se tu v létě mohou vyvézt do prudkých kopců silničním vláčkem, z něhož se vidí na voňavé louky poseté rozkvetlými liliemi.

„Kritéria soutěže jsou pro všechny stejná. Komise však zohledňuje specifika a vývoj jednotlivých zemí. My jsme začali s prostředím pracovat poměrně nedávno, v Rakousku a Německu se činí po celá desetiletí,“ vysvětluje starostka Smržic.

Zapojení obyvatel bylo excelentní

Předseda komise Rudi Geerardyn z Belgie, který je specialistou na zahradní architekturu, shrnul své dojmy ze Smržic takto: „Viděli jsme hodně dobrých věcí, ale také některé, jež bude potřeba zlepšit."

A co porotce oslovilo ze všeho nejvíc?

„Zapojení obyvatel do života v obci bylo excelentní,“ prohlásil Geerardyn s tím, že usedlíci mají také spoustu plánů na rozvoj obce.

„Projekty jsou nastavené dobře, v souladu s českou legislativou,“ pochválil.

Příliš mnoho ovocných stromů?

Komise přitom vyzvedla i to, jak Smržice pracují s alternativními zdroji energie. V průmyslovém areálu za obcí se v zeleni ukrývají solární panely. Díky elektřině, kterou vyrábějí, vznikají slaměné pelety – palivo pro teplárny.

„Obec je také velmi čistá,“ konstatoval Rudi Geerardyn s dovětkem, že někteří z komisařů se pozastavovali nad zdmi počmáranými grafity. „Já v nich ale problém nevidím,“ usmál se předseda komise.

Ta ocenila i krajinu v okolí.

„Je velmi hezká, dobře se s ní pracuje nejen v biokoridorech, ale i na polích,“ nechal se slyšet šéf evropských porotců.

Spolu s kolegy by prý uvítal, kdyby v centru vesnice zůstal ovocný sad. Komisaři ovšem viděli ovocné stromy i za humny a v okolí cest, a tak jim přišlo, že je těchto dřevin ve Smržicích snad až příliš.

„Vysvětlili jsme jim, že je u nás takový druh výsadby tradiční,“ podotkla starostka Hana Lebedová.

Inspektoři soutěže Rozkvetlá sídla Evropy apelovali přitom na lepší výzdobu domů letničkami a ani smržické růže je příliš nenadchly. Nezdály se jim v kondici.

Smržice loni získali za péči o životní prostředí Zelenou Stuhu České republiky, díky které postoupily do mezinárodního klání o cenu Entente Florale Europe 2011.

Stejně jako před dvěma lety Mořice v něm skončily druhé. Prostějovsko se tak může pyšnit hned dvěma prestižními prémiemi za péči o životní prostředí.