Návštěvníci obsadí se svými auty prakticky všechno myslitelné místo v ulicích a místní brzy nevědí, kam dají svá vlastní auta.

„Když se například o víkendu pořádá v Plumlově nějaká akce, tak lidé nemají v sobotu ráno šanci před obchodem zaparkovat. Všude je plno,“ říká například František Frélich mladší, jehož rodina vlastní obchod v centru města.

Podobně hovoří také Marek Otruba, obyvatel města a zároveň pořadatel některých kulturních akcí.

"Je určitě špatně, že není dost místa pro auta. Plumlov je stále vyhledávanější a potřeba zaparkovat tak ještě poroste. Situace by se měla řešit už jen proto, že jsem se setkal s pokutováním řidičů, kteří odstavili auto u Podhradského rybníka. Kde je ale měli nechat?" ptá se muž.

Není kam

Situace se léta propírala na místním zastupitelstvu, ani s přibývajícími turisty se však nedařila řešit. Nedávno pak možnost, že by nějaké parkoviště navíc ve městě vzniklo, padla.

"Nelze ho bohužel nikde umístit. Zkoušeli jsme to, ale památková zóna nám to neumožňuje," uvedl starosta města Adolf Sušeň.

Dodal také, že dalším důvodem pro konec snah je nedostatek vhodných prostor, kde by odstavné plochy mohly vzniknout.


Problému si je vědom také kastelán zámku Pavel Zástěra. Právě památka, kterou spravuje, táhne do Plumlova většinu jeho návštěvníků.

"Před nedávnem nakonec padlo rozhodnutí, že se se současným stavem nedá nic dělat. Bavili jsme se se starostou a cestu se nám najit nepodařilo. Sám jsem pro to, aby se možnosti parkování rozšířili, ale není zkrátka kam," uvedl Pavel Zástěra k současné situaci.

Lidé tak budou mít při návštěvě Plumlova autem o víkendech stále omezené možnosti, kam vozidlo odstavit. Přímo vedle zámku je vyhrazeno jen několik jednotek míst, další desítky jsou k mání na hlavním náměstí. Už vzdálenější je pak parkoviště u hráze Podhradského rybníka nebo u zdravotního střediska. V době největších akcí jako třeba Vinobraní, Halloweenu nebo Dětského dne však ani tyto plochy nestačí.

Autoři: TRACY WILDOVÁ, VANESSA WILDOVÁ, MICHAL SOBECKÝ