„Nás se to týká a ještě dvou domů v sousedství. Jezdilo se tady s desítkami tun těžkými vozidly a takhle to dopadlo," ukázal na konci ledna Josef Franc redaktorovi Deníku trhlinu ve stěně rodinného domu.

Společně s dalšími usedlíky požadoval dohromady necelých dvě stě tisíc korun. Peníze měly jít do oprav prasklin, tedy například zednických prací.

Například Josef Franc při dubnové návštěvě uvedl, že by ani nežádal moc.

„Nemuselo by to být ani třicet tisíc, stačilo by patnáct. Slib o tom, že mi opraví římsu jsem dostal, nakonec jsem si ji však musel zařídit sám," uvedl muž s tím, že žádné informace o výsledku jednání na magistrátu nemá.

Ruce pryč

V lednu totiž náměstek primátorky Jiří Pospíšil na tiskové konferenci po radě města uvedl, že případ nechá posoudit odborníky. Jak o necelé tři měsíce později sdělila Deníku mluvčí magistrátu Jana Gáborová, výsledek už je na světě.

„Město bylo dopisem informováno o ukončení šetření škodné události bez vyplacení pojistného plnění. Ze závěru šetření pojišťovny vyplývá, že na poškození domů se podílí pokles základu pod podélnou obvodovou stěnou komunikace, ke kterému docházelo průběžně již před rokem 2012. Přítomné jsou i další faktory, a to vybudování plynovodu a kanalizace, sesychání podloží, svoz komunálního odpadu, stáří domů a materiál, ze kterého jsou domy postaveny," informovala Jana Gáborová.

Dodala pak, že odpovědnost za způsobené škody se tedy nedají považovat za prokázané.

Mohli aspoň dát vědět, myslí si Franc

Takovou informaci však Josef Franc podle svých slov k dispozici nemá.

„Od vydání článku v lednovém Prostějovském deníku nemáme žádné zprávy. Z magistrátu nám nikdo vědět nedal, jak se věci mají. Mohli aspoň dát vědět třeba o někom, na koho bychom se mohli s žádostí o novinky obrátit," říká Josef Franc.

Samotnou stavební firmu z průjezdu v těsné blízkosti jeho domu s těžkou technikou neodsuzuje. Spíše lidi, kteří umožnili, aby k němu vůbec došlo.

Stejně tak představitelé firmy Sofizo uvedli, že měli všechna platná povolení. „Měli jsme platné stavební povolení. Někde se každopádně stala chyba. Vidím ji v nečinnosti při tvorbě územního plánu Prostějova, který tohle všechno umožnil," sdělil jednatel firmy Zdeněk Ondroušek a zmínil například problematičnost spodních vod v místě. Jemu samotnému a firmě přitom podle jeho vyjádření vznikly komplikace. „Musíme tam teď stavět dost komplikovaně. Děláme každopádně vše pro to, aby bylo po zbytek prací v lokalitě co nejméně pohybu i hluku," ubezpečil místní obyvatele.