Počasí zatím neumožnilo, aby se firma pustila do opravy závadného schodiště.

Obce předpokládají, že po nečekané pauze přivítá vyhlídka nad Hanou první návštěvníky zřejmě počátkem června.

„V těchto dnech se provádějí přípravné práce, naváží se potřebný materiál a staví lešení,“ informoval starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark, který je zároveň místopředsedou Mikroregionu Kosířsko.

Předpokládá, že firma nastoupí na opravy ještě v březnu.

„Vše ale bude záležet počasí, které aktuálně bohužel vůbec nepřeje tomu, aby se dalo na rozhledně pokročit,“ dodal starosta.

Zavřeno už více než rok

Rozhlednu na Velkém Kosíři otevřenou v roce 2013 musely obce Kosířska nechat uzavřít loni v únoru kvůli závadám, které by mohly ohrozit bezpečnost návštěvníků, jejichž oblibu si vyhlídka získala velmi rychle.

Problém je se schodištěm, které je špatně ukotveno a následkem toho nevisí rovně. To musí firma napravit v první řadě.

„Dělat to bude firma, která práce neodvedla, jak měla, a to na své náklady,“ připomněl starosta.

Zatím ještě nebyla podepsána smlouva, není stanoven přesný harmonogram prací, takže lze jen odhadovat, do kdy by měli opravu zvládnout. Starosta předpokládá, že do konce května letošního roku.

„Do konce května by to mělo být určitě, ale vše bude podmíněno přízní počasí,“ upozornil turisty s tím, že následovat bude příprava další činnosti, například ošetření dřevěné rozhledny.

Chyba dozoru i provozovatele?

Nakolik rekonstrukce pětadvacet metrů vysoké stavby zatíží obce mikroregionu, zatím podle Milana Elfmarka není možné sdělit.

„Oprava schodiště, která se bude nyní realizovat, jde za provádějící firmou. Jak dál, o tom budeme jednat. Něco je v záruce, kdo co opomněl, co je prováděcí věcí a co projekční, to vše musíme dořešit,“ uzavřel starosta.

Věc mají v rukou právníci. Obce kritizovaly, že stavební firma se předchozím reklamacím stavěla vlažně a řadu vad odmítla uznat nebo jejich řešení nebylo pro mikroregion přijatelné.

Obce se proto obrátily na stavební fakultu ČVUT Praha, kde vypracovali posudek, na základě něhož mikroregion přistoupil k úplnému uzavření vyhlídky.

Rozhlednu navrhl brněnský architekt Svatopluk Sládeček. Ten ukázal na odpovědnost stavebního dozoru, ale také provozovatele. Údržba dřevěné stavby nebyla prováděna tak, jak bylo potřeba.

Vláček jezdí

Turistům možnost vystoupat na oblíbenou vyhlídku chybí. Podobně podnikatelům v turistickém ruchu, například provozovateli turistického vláčku Jiřímu Ryšavému.

„Zájem polevil, ale lidé se hlásí stále. Na Kosíři vystupovalo i 15 lidí, dnes jsou to jednotlivci. Čechy pod Kosířem jsou však velkým lákadlem, takže stále vyrážíme,“ popisoval během loňských prázdnin dopady uzavření vyhlídky na provoz pestrobarevné soupravy vyrážející z Lutína směrem na Prostějovsko.