„Úředníci nám vydali územní rozhodnutí, můžeme tedy začít stavět. Počítáme, že celková výška rozhledny bude přes devětatřicet metrů, ve výšce třicet šest metrů najdou návštěvníci plošinu na vyhlídku,“ informoval starosta Slatinic Jaromír Crha.

Dlouho připravovaný projekt už začíná mít konkrétní obrysy.

„Pokud vše půjde, jak má, chceme, aby se už letos v září začala rozhledna stavět,“ potvrdil Jaromír Crha.

Schody na prodej

Celkové náklady na stavbu přitom odhadl na jedenáct milionů korun. Peníze se v tuto chvíli hledají. Jedním ze zdrojů by měl být i prodej některého z celkem 217 schodů, po nichž budou lidé muset vystoupat, aby se z hanáckého Mont Blancu rozhlédli. Jejich prodej se právě rozbíhá.

„K sehnání už jsou na telefonním čísle 739 416 569. Jméno dárce bude do schodu vyryto,“ uvedl Crha s tím, že jeden schod přijde na deset tisíc korun, každý desátý pak na dvojnásobek.

Nejvíce si zájemce zaplatí za první a dvoustý první schod, celkem padesát tisíc korun.Kosířan, pán Velkého Kosíře

Přispět lze i do kasiček

Pokud lidé ve svých peněženkách nenajdou právě deset tisíc korun, aby si tímto způsobem přivlastnili schod, mohou dle svých možností přispět do kasiček umístěných přímo v obcích Mikroregionu Haná.

„První z nich dáme do Těšetic, postupně by je lidé měli najít na každém ze sedmadvaceti obecních úřadů,“ doplnil Crha.

Lidé stojící za projektem rozhledny doufají, že se nějaké peníze podaří najít i v rozpočtech.

„Pokud každá ze sedmadvaceti obcí přispěje částkou padesát tisíc, moc nám to pomůže,“ zmínil se Jaromír Crha. Dodal, že projekt by mohla dofinancovat i města Olomouc a Prostějov. Peníze přislíbil i Olomoucký kraj.

Názory na rozhlednu se různí

Projekt rozhledny na Kosíři lidé z velké většiny vítají, na jeho podobu z dílny brněnského architekta Svatopluka Sládečka, však nepanují jednoznačné názory.

„Je to perfektní stavba. Rozhledna na Kosíři moc chybí,“ zmínil se nad schválenou vizualizací projektu Marek Pokorný z Prostějova.

Najdou se však i oponenti. Mezi ně patří například členové občanského sdružení Hanácko-horácký rozhled.

„Stavbu na Kosíři si představujeme jednodušší a vzdušnější, než je ta navrhovaná,“ uvedl jeho předseda Lukáš Kopečný.