Poslední oběd se nesl ve slavnostnějším duchu. Kuchaři uvařili segedínský guláš a nechyběl ani jablečný kompot se šlehačkou.

„V Národním domě mi vyšli celé dva měsíce maximálně vstříc. Dokonce vařili i v sobotu, kdy třeba měli po plesech. Myslím si, že to pro ně byla také velká zátěž. Jsem ráda už jen za to, že jsme se domluvili na dvou měsících. Také se musím přiznat, že i já jsem už nesmírně unavená. Není totiž nikdo, kdo by mě tady střídal, denně sem jezdil a zabýval se tady tím. A tak by to už další měsíc asi nešlo,“ uvedla Milada Sokolová, která byla u polévek téměř každý den.

Poděkování Národnímu domu i Rudolfovu pekařství

Na polévku sem od začátku ledna chodila početná skupina bezdomovců. Počet se každým dnem měnil, ale většinou to bylo kolem patnácti lidí.

Když polévka zbyla, což se stávalo celkem často, určitě nepřišla vniveč. Milada Sokolová ji vždy zavezla maminkám do azylového domu. Často také nezůstalo jen u polévky.

Díky dalším lidem bezdomovci dostávali i nějakou sladkost, pečivo, ovoce a další dobroty. Není se tedy čemu divit, že se akce u lidí bez domova setkala s velkým úspěchem a dva měsíce této služby si opravdu užívali.

„Toto je opravdu vynikající akce. Sešli se tady skvělí lidé a vše se obešlo bez problémů. Jsme moc rádi, že jsme si sem mohli na polévku s manželkou vždy zajít,“ pochvaloval si například Teodor Schnirch.

„Segedín je výbornej. Ten se musí umět uvařit,“ řekl s úsměvem Pavel Jakubčík.

„Největší poděkování patří Národnímu domu za dvouměsíční vaření polévek. Dále pak Rudolfovu pekařství, které nám celý únor dávali pečivo zcela zdarma. Dále pak velký dík spolu Zdraví od malička, jehož členky napekly každý pátek buchty a přinesly je sem. Jmenovitě bych pak ráda za pomoc při výdeji poděkovala koordinátorce Zdravého města Aleně Dvořákové, kamarádkám Lucii Svačinové a Lence Zapletalové a rodině Autratových,“ doplnila Milada Sokolová.

Vyprat si a přespat

I když se už nebude u nádraží rozdávat občerstvení, mohou lidé bez domova využívat služeb charity a azylového domu. Tam je například možnost vyprat si věci, osprchovat se a přespat na lehátku.

Každý nový klient také získá potravinový balíček, který mu vydrží i na několik dnů. Přespání v době silných mrazů mohou pak klienti využít zdarma opakovaně a nemusí dokládat průkaz totožnosti.

„Příští rok do projektu půjdu určitě znovu. Tato pomoc je potřebná a kromě lidí bez domova sem začali chodit i sociálně slabší lidé. Nejvíce pak z řad seniorů. Určitě si akce tedy našla své strávníky,“ dodala na závěr Sokolová.