„Je to zde otřesné. Rybáři nechali rybníky zrovna při tahu žab k vodě vypuštěné. Obojživelníci se tak musela vydat hledat vodu k rozmnožování jinde. Zvířata odsud zmizela, zůstalo jen pár tělíček ropuch rozjetých automobily," vrtí hlavou přírodovědec.
Přiblížil, že se byl pro srovnání podívat i na rybníčku u Vojtěchova. „Ten je plný vody a samozřejmě i žab. Páří se tam ropuchy, ve vodě jsem zahlédl i skokany," popsal.
Všiml si, že rybníček ve Vojtěchově slouží pro sportovní rybolov. Vypuštěné rybníky v Konici jsou ale chovné.
„Možná by nebylo špatné, kdyby začali rybníkáři používat jiný přístup k chovu ryb. Vždyť třeba v některých rakouských chovech běžně využívají pulce jako přirozený zdroj potravy pro ryby. Nevyjedí je ale díky mělkým příbřežním zónám do posledního a populacím obojživelníků se zde daří, " vyjádřil se amatérský přírodovědec.
Zwachův názor
Jak situaci s vypuštěnými rybníky na okrese vnímá prostějovský herpetolog Ivan Zwach?
„Když už rybáři rybníky v jarním období vypouštějí, měli by obojživelníkům nabídnou k rozmnožovaní jiné blízké plochy," vyjádřil se Zwach.
Do budování levných tůní a nijak drahých refugií se však nikdo dle herpetologových slov nehrne.
„Dotace na taková opatření se sehnat v podstatě nedají. Naopak se podporují jen megalomanské projekty," řekl Zwacha přiblížil, že tůně přijdou v řádech na desítky tisíc korun, refugia pak na stovky tisíc korun.
Jediné refugium (útočiště) pro obojživelníky vzniklo na Prostějovsku v Plumlově kousek od zámku.
„Navrhli jsme zde vytvoření tří velkých nádrží a mokřadu navazujícího na podmáčený les. Na louce pak přibyl kamenný val, který slouží nejen jako úkryt pro několik druhů žab, ale i dvěma druhům ještěrek," popsal Ivan Zwach.
Smutný úbytek v Hamrech
Volá po tom, aby se účinnými opatřeními řešily neblahé podmínky, s nimiž se potýkají ropuchy obecné v Hamrech.
„Zde bývala před deseti lety největší populace ropuch obecných v celé Evropě, šlo o osmdesát tisíc jedinců. Protože rybáři začali tyto chovné rybníky vypouštět, kdy chtěli, začalo ropuch postupně ubývat," posteskl si Zwach.
Co na to rybáři?
„V Hamrech jsem byl dnes. Horní rybník je napuštěný a slovovat ho nebudeme. Je v něm spousta žab. Dolní rybník jsme slovili a už ho napouštíme," konstatoval Pavel Kosek, hospodář prostějovských sportovních rybářů.
Souhlasí, že budování tůní pro žáby by bylo možná dobré opatření.
„Teď něco takového ale dělat nemůžeme. Nemáme peníze. Kvůli tomu, že je plumlovská přehrada čtyři roky bez vody, přišla naše organizace o zhruba milion korun a opustilo nás tři sta členů. Jsme na hraně bytí a nebytí," sdělil Kosek. Hospodář prostějovských sportovních rybářů doufá, že plumlovskou přehradu zarybní příští rok na jaře.