„Nejsem zrovna příznivcem kruhových objezdů, protože se občas dávají i na místa, kde nejsou potřeba, ale zrovna na této křižovatce bych ho uvítala. Řidiči tudy projíždí jako blázni a nedodržují povolenou rychlost, takže kruhový objezd by je přinutil zpomalit. Auta by zde musela jezdit opatrněji, ale přitom by to nijak nenarušilo plynulost provozu," míní Martina Řiháková z Prostějova.

Zvýraznit dopravní značení podle ní k ničemu nepovede. „Stopky už na silnicích jsou, ale stejně je hodně řidičů ignoruje," dodává.

Odborníci se ve zprávě shodli na tom, že ke zvýšení bezpečnosti na křižovatce, která se za posledních osm let stala několikrát dějištěm tragických událostí, postačí zvýraznit značení na silnici a přidat brzdící prvky.

„Uprostřed hlavní silnice přibude dvojitá čára, na křižovatce také dojde k přidání příčných pruhů s protiskluzovým povrchem a šrafování. Pokud by tato řešení nestačila, další možností je instalace semaforu," nastínila náměstkyně primátora Alena Rašková.

Přibudou lampy

Kromě toho zde město po dohodě s krajem vybuduje čtyři sloupy veřejného osvětlení, které již z dálky upozorní přijíždějící řidiče na křížení silnic.

„Světla se začnou už nyní stavět. Někteří lidé se nad tím sice podivují a tvrdí, že nejsou potřeba, protože většina nehod se zde stala za dne. Ale je to pro to, že světla upozorní řidiče na to, že tam něco je. Křižovatka zaniká a není téměř vidět, protože je v kopci," uvedla náměstkyně primátora.

Zároveň dodala, že se stavbou rondelu zpráva zatím nepočítá.

„Je to až poslední varianta. Jsou místa, kde jsou kruhové objezdy potřebnější. Kdyby každý jezdil podle pravidel, žádná nehoda by se zde nestala," dodala Alena Rašková.

Olomoucký kraj, kterému křižovatka silnic z Prostějova do Dubu nad Moravou a z Čechůvek na Kralice na Hané patří, se chce na řešení situace podílet společně s městem.

„Bezpečnostní posouzení křižovatky jsme si nechali zpracovat nezávislým subjektem a doporučení, která nám navrhl, budeme ve spolupráci s městem Prostějov postupně řešit," uvedla mluvčí olomouckého hejtmanství Kamila Navrátilová. (ham)