Na Romži platil druhý stupeň povodňové aktivity, který byl však v pátek po poledni odvolán.

Profesionální i dobrovolní hasiči vyrazili do terénu už ve čtvrtek odpoledne. V Horním Štěpánově museli částečně přečerpat rybník a v Brodku u Konice zase vytahovali vodu ze sklepa rodinného domu.

„Před desátou večer usměrňovali dobrovolní hasiči tok potoka u Rozstání, protože začal zaplavovat silnici,“ doplnila mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hasciková s tím, že k tomu použili pytle s pískem. O půl jedenácté v noci odstraňovali pak hasiči také vzpříčené klády u mostu v Čuníně.

Tím jim však práce neskončila. Před půlnocí skládali pytle s pískem u Hloučely v Hamrech, aby se voda nepřelila do místního rybníka. „Před dvěma lety to bylo horší. Kolem silnice je teď nová sypaná hráz a ta vodě nedovolila přetéct,“ zmínil se Jiří Paulina z Hamer.

Sněhu podle něj roztálo sice dost, ale půda nebyla zmrzlá, a tak se voda z větší části vsákla. „Spát jsem šla až ve tři hodiny ráno, čekala jsem, co bude,“ nechala se slyšet starší žena, která žije v domku u řeky.

Na Podhradském rybníku v Plumlově otevřeli vodohospodáři všechna stavidla a pravidelně odstraňovali nečistoty z přepadu na hrázi, aby se výpusť neucpala.

Hladiny řek v průběhu včerejšího dopoledne kulminovaly. Reagovala na to okresní povodňová komise, která se během pátku sešla dvakrát. „Po poledni byl druhý povodňový stupeň na Romži odvolán,“ potvrdil starosta Prostějova Jan Tesař.

Stím, že Hloučela v Plumlově a Brodečka v Otaslavicích dosáhly prvního povodňového stupně. Stejný stupeň platil v podvečer na všech řekách v regionu. „Situaci společně se starosty neustále monitorujeme,“ ujistil ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek.

Podle Tomáše Ostrožlíka z hydrometeoro­logického ústavu Ostravě má deštivé počasí od soboty na Střední Moravě ustávat. „Přeháňky se ale budou vyskytovat po celý příští týden,“ dodal.