Vedení radnice před šesti lety rozpustilo romskou kolonii U svaté Anny v Prostějově. Někteří místní Romové zůstali v Prostějově, jiní se odstěhovali do obcí a měst v regionu. Zakotvili například v Kostelci na Hané, Dobromilicích, Studenci, Hrušce nebo Lešanech.

„Romům, kteří řádně platili nájemné a neměli vůči městu žádné dluhy, jsme poskytli půjčky na bydlení. Jednalo se asi o devatenáct rodin. Těm z nich, kteří se po pět let o svou novou nemovitost řádně starali, jsme je odpustili,“ sdělil prostějovský místostarosta Alois Mačák (ČSSD).

Obyvatelé romské kolonie U svaté Anny, které před šesti lety město Prostějov vystěhovalo do různých obcí a měst prostějovského regionu, se ve většině případů ani po tolika letech nebyli schopni sžít s místními lidmi.

Problémy s Romy od svaté Anny mají například v Dobromilicích, kam z prostějovské kolonky přišlo pětadvacet Romů. „Tito lidé se doposud nenaučili platit za vodu nebo komunální odpad. Dluží nemalé peníze, které se z nich jen velmi těžce dostávají,“ sdělil starosta obce Pavel Krnovský (KDU-ČSL).

Romové podle starosty nedodržují ani základní pořádek kolem svých domů. „Všude kolem dělají strašný nepořádek. Dá se říct, že z jakých prostor odešli, takové si pořídili tady,“ poznamenal Krnovský. Místní lidé před léty dokonce sepsali proti romským přistěhovalcům petici. Tu dokonce podepsali i Romové z Dobromilic, kteří zde spořádaně žijí již mnoho let. Dnes už ale nikdo neví, kde tato listina skončila.

close zoom_in

Některé romské rodiny od sv. Anny žijí nyní v Dobromilicích. V místní škole děti s touto národností dominují.

Ještě horší než před půl rokem je prý situace v Kostelci na Hané. „Už dlouho máme s Romy přestěhovanými z kolonie od svaté Anny veliké problémy. Obyvatelé si na obci stále častěji stěžují na krádeže, hluk a zápach. Starosti nám dělají také romské děti. Nechodí do školy, perou se se spolužáky a nedbají o hygienu,“ řekl kostelecký starosta Vladimír Procházka (ODS).

„Když jsme v loňském roce dokončili dětské hřiště, které si místní rodiče s malými dětmi tolik přáli, čekali jsme, že bude hojně využívané. Opak je ale pravdou. Na hřišti se začaly shlukovat romské děti a dělají tam nepořádek. Rodiče se svými ratolestmi se tam proto bojí chodit a raději zůstávají doma. Mám strach, aby nové moderní hřiště nebylo brzy naprosto zdevastované,“ uvedl Procházka. Doplnil, že v tomto případě nepomáhají ani častější kontroly městských policistů.

Podobné problémy mají i ve Studenci. Místní Romové ale jakékoliv konflikty odmítají. „Nikomu neubližujeme. Že máme nepořádek doma, nikoho nemusí zajímat,“ řekla jedna z žen, která odmítla prozradit své jméno.

Vedení prostějovské radnice podle místostarosty Aloise Mačáka (ČSSD) ruce pryč od problému s Romy vystěhovanými od svaté Anny rozhodně nedává. „O problémech nás informovaly obce Hruška a Studenec. Oběma jsme se snažili pomoci a vyjít jim vstříc. Romským rodinám, které tam žijí, jsme se prostřednictvím pracovníků prostějovské domovní správy snažili vysvětlit, jak se mají o nemovitosti starat,“ konstatoval Mačák. To, že jsme před šesti lety kolonii U svaté Anny rozpustili, bylo nejlepší řešení,“ poznamenal prostějovský místostarosta.