Romská rodina Tulejových, kterou loni na konci října vystěhovala vsetínská radnice do domku v Čechách pod Kosířem, je stále bez elektřiny. Už více než měsíc si dvanáctičlenná rodina včetně čtyřměsíčního kojence nemůže v domě pořádně rozsvítit, uvařit nebo vyprat. Od elektřiny je odřízl majitel vsetínské realitní kanceláře Imbex Marian Budínský, který Romům koupi zuboženého domu zprostředkoval. Bez energie jsou i přesto, že za ni přes obec řádně platí zálohy.

Rodina Tulejových dům už více jak rok splácí, ale vlastníkem nemovitosti stále není. Obývá ji na základě smlouvy o smlouvě budoucí se souhlasem majitele Budínského. Tulejovi mohou podle své advokátky Tamary Vránové bydlet v objektu do konce letošního roku. „Co s nimi bude potom, je ve hvězdách,“ říká advokátka rodiny, která v souvislosti s vypnutím energie podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Pomoc romské rodině slíbila před měsícem ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. Tvrdila, že se zasadí o to, aby se našlo společné řešení. Rodinu žijící v domě určeném k demolici však od té doby nikdo nekontaktoval. „Všichni jsou stále obyvateli Vsetína a ten by se měl o ně postarat,“ myslí si Vránová.

Vsetínská radnice ovšem jakoukoliv odpovědnost odmítá. „Tulejovi neplatili dluhy, proto byli z pavlačového domu ve Vsetíně, kde bydleli, soudně vystěhováni. Teď podali žádost o byt. Zaregistrovali jsme je do pořadníku, ale hned tak se na ně nedostane. Před nimi je zhruba tři sta dalších žadatelů,“ sdělila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

„Tulejovi jsou svéprávní, takže se o sebe musí postarat sami. My jsme jim nabídli místa v azylových domech, to ale odmítli,“ dodala mluvčí.
Rodina Tulejových popírá, že by kdy měla nějaké dluhy. „Vždycky jsme všechno řádně platili,“ prohlásila Jolana Tulejová. „Teď se na nás sype dům, máme jen jedno jediné světlo v celém domě, všechno prádlo a plenky pereme každý den ručně a potraviny musíme skladovat venku, protože nám nefunguje lednička. Ani vánoční cukroví se bez elektřiny upéct nedá,“ stýskala si včera Tulejová.

Přečtěte si také: