Uvedla to advokátka rodiny Tamara Vránová, která v nejbližších dnech hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Dvanáctičlenná rodina včetně malého novorozence tak nemůže svítit nebo vařit na elektrickém sporáku. „Tento případ je opravdu velice komplikovaný. Rodina Tulejových stále není vlastníkem nemovitosti, přestože ji už více jak rok splácí. Dům obývá na základě smlouvy o smlouvě budoucí se souhlasem majitele pana Budínského.

Ten teď ale přestřelil, když jim nechal odpojit elektřinu. Na to podle mě neměl právo,“ sdělila advokátka rodiny Tamara Vránová, která chce dát průchod spravedlnosti u soudu. „Tulejovi svou povinnost hradit elektřinu a splátky na dům bezezbytku plní, proto mají také právo dům využívat a nakládat s ním,“ poznamenala Vránová.Marian Budínský se včera ve své firmě nechal zapírat a jeho vyjádření tak nebylo možné získat.

Tulejovým však nedělá starosti jen odpojená elektřina, ale i nevyhovující statika domu. Stavební úřad v Kostelci na Hané totiž rozhodl o jeho demolici. Podle odborníků je v naprosto dezolátním stavu. Rodina se proti demolici z obavy o ztrátu střechy nad hlavou zatím odvolala. „V žádném případě tu však nechceme zůstat. Teď, když nám dům padá na hlavu, bychom si strašně přáli vrátit se zpátky do našeho bývalého bytu ve Vsetíně. Všude jsou plísně, děti jsou pořád nemocné, je to hrůza,“ řekla Jolana Tulejová.

„Za této situace by se měla o rodinu postarat vsetínská radnice. Ta se mnou jako advokátkou rodiny ale téměř nekomunikuje. Navíc někdo ze vsetínské radnice nedávno navštívil Tulejovy a chtěl, aby podepsali zrušení trvalého pobytu ve Vsetíně. Tulejovi naštěstí nic nepodepsali a přišli se poradit se mnou. Já jsem jim to samozřejmě nedoporučila,“ uvedla Vránová.

Vsetínská radnice podle své mluvčí Evy Stejskalové zapsala romskou rodinu do pořadníku jako uchazeče o byt. „Před nimi jsou asi tři stovky dalších lidí,“ konstatovala Stejskalová.

Do případu Tulejových se podle agentury ČTK v nejbližších dnech vloží ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „Chci usilovat o to, aby všechny strany hledaly společné řešení. Je potřeba najít těmto lidem novou nemovitost nebo hledat cesty v rámci bytového pořadníku vsetínské radnice,“ řekla Džamila Stehlíková.

Přečtěte si také: