Desetičlenná romská rodina ze Vsetína zůstane nejspíš ve vybydleném domě, který začátkem června koupila ve Stražisku na Prostějovsku.Právníci, které do případu zapojila romská koordinátora Olomouckého kraje Renáta Köttnerová, neshledali žádné pochybení v jednání vsetínské radnice, která Romům na dům daleko od jejich původního bydliště půjčila půl milionu korun.

Rodina opustila městský byt ve Vsetíně a teď jí nezbývá nic jiného, než se domek pokusit svépomocí opravit. Ještě před pár dny přitom chtěla od kupní smlouvy odstoupit.

„Zkoušela jsem udělat vše, co bylo v mých silách. Právníci, kterým jsem smlouvy dala prošetřit, se ale shodli na tom, že nedošlo k žádnému pochybení. Věc má ještě etický rozměr, ale ten žádný zákon nezohledňuje,“ poznamenala Köttnerová v souvislosti s tím, že Romové nebyli podle svého mínění důkladně seznámeni předem se stavem objektu.

Zoufalá rodina, která nemá v domě napojenou vodu ani elektřinu, se nyní snaží zprovoznit alespoň pár místností, v nichž by mohla prozatím přebývat.

„Nikdo si neumí představit, jak žijeme. Všude je vlhko a plísně. Část domu nám doslova padá na hlavu. Co je ale nejhorší, že nemáme vodu. Musíme chodit do studny na druhý konec vesnice. Navíc ani nevíme, jestli je voda pitná, a to máme malé děti,“ řekl nejstarší ze členů rodiny Jan Žiga.