Na ulici se rázem ocitla desetičlenná romská rodina ze Vsetína, která koupila vybydlený dům ve Stražisku. Vsetínská radnice jí na dům půjčila půl milionu korun. Do domu se Romové nastěhovali minulý čtvrtek a zjistili, že je neobyvatelný.

Chybí v něm elektrické rozvody, voda a také základní sociální vybavení jako záchod nebo vana. Velká část domu je navíc v dezolátním stavu a je nebezpečná. Romové se museli uchýlit ke svým příbuzným zpátky do Vsetína. Do městského bytu, odkud odešli, se už vrátit nemohou.

„Chtěli jsme si najít nějaký domeček na vesnici, protože ve Vsetíně je rasismus. Koupi domu nám zprostředkoval pan Koloč ze společnosti Imbex. Říkal, že ho opravíme za pár tisíc. Padají tu ale cihly a děti se mohou kdekoli zranit. Nemáme si ani kde uvařit, osprchovat se nebo si vyprat. Ani záchod tu není,“ stýskal si nejstarší člen rodiny Jan Žiga. Rád by prý odstoupil od kupní smlouvy a našel si jiný dům.

To podle romské koordinátorky Olomouckého kraje Renáty Köttnerové nebude jednoduché. Vsetínská radnice podle ní nejednala v rozporu se zákonem.

„Otázka etiky se bohužel nepočítá. Jak jsem se od romské rodiny dozvěděla, koupi domu jim zprostředkovala radnice přes firmu Imbex. Ta jim dům nabídla a oni bezhlavě přijali, to je ten zásadní problém. Měli se poradit s odborníkem. Ten by jim vysvětlil, že dům bude vyžadovat statisícové investice. V tuto chvíli bude velmi obtížné situaci nějak vyřešit,“ řekla Köttnerová, která za romskou rodinou včera do Stražiska přijela. „Okopírovala jsem si všechny smlouvy týkající se půjčky a koupi domu. Dám je k posouzení právníkům a uvidíme. Oslovíme také statiky, jestli je dům v pořádku. Zda společnost, která jej rodině prodala, nepochybila,“ poznamenala Köttnerová.

Makléř společnosti Imbex, který měl dům ve Stražisku Romům nabízet, je v těchto dnech na dovolené a není k zastižení.