VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vsetín pochybil při stěhování Romů

BRNO - Rodina Tulejových v Čechách pod Kosířem se rozrůstá a chce se za každou cenu vrátit zpátky do Vsetína. Teď žije v neobyvatelném domě, kde stropy drží už jen podpěry z trámů.

14.6.2007
SDÍLEJ:

Rodina Tulejových byla do Čech pod Kosířem přestěhována ze vsetínského pavlačového domu.Foto: DENÍK/Kateřina Slouková

Radnice ve Vsetíně při loňském vystěhování romských rodin z centra města pochybila, řekl to včera novinářům v Brně ombudsman Otakar Motejl. V době stěhování byl starostou nynější vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Vsetínská radnice je přesvědčena, že v kauze postupovala správně. „Zvolené řešení sice nebylo ideální, ale trvá na tom, že město podalo neplatičům pomocnou ruku,“ komentoval Čunek.

Pavlačový dům prý nechaly úřady zchátrat

„Šetření v případu vystěhování romských obyvatel z pavlačového domu na ulici Smetanova ve Vsetíně byla uzavřena s konstatováním pochybení Městského úřadu Vsetín,“ uvedl Motejl. Vyplývá z ní, že nedopatření, jichž se úředníci dopustili, je celá řada.
V první řadě prý postupoval chybně vsetínský stavební úřad, a to nikoli tím, že vydal povolení k demolici zchátralého pavlačového domu ve Smetanově ulici, ale že dopustil, aby se z něj stala ruina. Z ombudsmanova šetření vyplývá, že radnice po dobu delší než deset let neplnila povinnosti stanovené stavebním zákonem a neudržovala objekt v dobrém stavu.

Vsetín by jim měl umožnit návrat

Vystěhováním občanů Vsetína na Jesenicko, Prostějovsko a Uherskohradišťsko byly porušeny jejich základní práva na respektování rodinného a soukromého života, uvádí zpráva. Motejl je toho názoru, že Vsetín by jim měl nyní umožnit návrat do města tím, že budou moci žádat o přidělení městského bytu.

Veřejný ochránce práv připustil, že se Vsetín snažil vyřešit problémy s romskými neplatiči a dosáhl i dílčích úspěchů. Nelze prý ale přehlédnout nedostatky. Motejl je našel v systému vyplácení sociálních dávek.

Tvrdí, že ze strany sociálních pracovníků chybělo vyhodnocování, zjišťování a odstraňování příčin zadluženosti romských rodin. Zcela nečinný byl i orgán sociálně-právní ochrany dětí v oblasti zajišťování práv dětí na příznivý vývoj a řádnou výchovu. Podle Motejla se vsetínská radnice zřejmě potýká s nedostatkem sociálních pracovníků, kteří by se plně věnovali této velmi problematické oblasti.

„Vystěhování lze označit za rychlé řešení, které ale celý problém nevyřešilo, ale jej pouze odsunulo jinam,“ řekla k tomu Kateřina Valachová z kanceláře veřejného ochránce práv.

Ombudsman ve své zprávě ke kauze zdůrazňuje, že „export“ sociálně vyloučených rodin z obcí a měst, v nichž dlouhodobě žijí, nelze přijmout jako koncepční a účinné řešení. Toho lze prý dosáhnout spoluprací se sociálními pracovníky, nevládními organizacemi, romskými rodinami a samosprávnými orgány radnic.

„Já s tím souhlasím. Faktem ale je, že město Vsetín buď tyto lidi mohlo nechat na ulici, nebo jim nabídnout pomocnou ruku - a to jsme udělali. Ombudsman by se měl spíš zabývat tím, co se stane s neplatičem, který je vystěhován, a to bez ohledu na barvu pleti,“ uvedl Čunek. Od začátku si prý radnice uvědomovala, že zvolený postup není optimální. „Ale nám zákon žádnou jinou možnost nedával,“ tvrdí exstarosta.

Rodina v Čechách pod Kosířem závazky plní, ale padá jim dům

Na Prostějovsko přišly ze Vsetína dvě romské rodiny, a to do Dřevnovic a do Čech pod Kosířem. Rodina Tulejova, která žije v Čechách, od začátku tvrdila, že všechny své závazky ve Vsetíně plnila a že se stala obětí svévole starosty Čunka. „Stěhovat jsme se nechtěli. Řekli nám: jestli ten domek nevezmete, zůstanete na ulici a děcka vám pošleme do domovů,“ popsal situaci po stěhování loni v říjnu Roman Tulej.
Rodina Tulejových stále bydlí v Čechách pod Kosířem. Dům je ale v dezolátním stavu. „V kuchyni i v ložnici jim stropy drží podpěry z trámů, jinak by se asi zřítily,“ potvrdil situaci český starosta Zdeněk Mader.

Právnička Tamara Vránová, která hájí zájmy rodiny Tulejových, před třemi týdny požádala vsetínskou starostku, aby přijela do Čech a všichni společně se pokusili problémy řešit. „Chceme jednat systémově a dobře se domluvit, a pokud to bude možné, nechceme věci řešit přes soud,“ řekl Mader.
Rodina Tulejových má na české radnici deponovaných čtrnáct tisíc korun na splátky za elektřinu a vodu a pravidelně splácí i půjčku na dům. Tulejovi nejsou problematičtí a dokáží žít s vesnicí.

„Před pár dny slavili narozeniny, bylo tam veseleji, pár sousedů mi i telefonovalo, abych to vyřešil. Ale bylo to jen malé vybočení. Jinak Tulejovi plní všechny své závazky a stále se chtějí vrátit do Vsetína. Rodina se rozrůstá a žije tady v neobyvatelném domě,“ uzavřel Mader.

Měli jsme je vystěhovat na ulici?

„Ombudsmanova zpráva má asi padesát stran a obsahuje i pozitivní hodnocení některých našich kroků. Se zjednodušenou interpretací, že jsme pouze pochybili, nesouhlasíme,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Starostka Květoslava Othová upozorňuje, že závěr vypovídá o naprosté absenci ombudsmanova sociálního cítění.

„Pokud z tohoto stanoviska mělo vyplynout, že bylo vhodnějším řešením tyto osoby vystěhovat přímo na ulici, nemůžeme s tím rozhodně souhlasit,“ uvedla Květoslava Othová. To podle ní totiž město skutečně mohlo učinit, neboť kromě pěti rodin se jednalo o dlužníky, navíc většina osob užívala bytové jednotky v domě 1336 bez právního důvodu a byla dávno povinna se vystěhovat.

Bylo dost času, aby si bydlení zajistili sami

Vsetínská radnice také odmítá tvrzení, že při vystěhování občanů na Jesenicko, Prostějovsko a Uherskohradišťsko byly porušeny základní práva na respektování rodinného a soukromého života. „Tyto osoby jsou subjekty práv a povinností jako každý jiný občan a mohly se tedy svobodně rozhodnout, jakým způsobem budou svoji situaci řešit. Navíc měly dostatek času, aby si bydlení zajistily samy a bez pomoci města,“ stojí si za svým Květoslava Othová, která dodává, že neromské rodiny v podobných případech běžně končí na ulici a nikdo jim pomocnou ruku nepodává.

Vsetín nesouhlasí ani s některými dalšími tvrzeními. „Nemůžeme se ztotožnit s tím, že například stav rodinných domů na Jesenicku, Prostějovsku a Uherskohradišťsku odpovídá stavu pavlačového domu. Také nařčení stavebního úřadu, který měl dopustit zchátrání pavlačového domu, považujeme za příliš silné,“ pokračuje starostka.

„Vzhledem k současnému modelu výkonu státní správy je problematické nařizovat provedení udržovacích prací popřípadě stavebních úprav z hlediska jejich následného provedení a zvláště hrazení realizace. Objekt byl navíc v záměrech města určen ke kompletní přestavbě, tudíž se nejevilo ekonomické nařizovat jednotlivé stavební úpravy, které by byly finančně velmi náročné,“ stojí ve stanovisku.

„Když pomineme tato negativní stanoviska, zprávu jako celek vnímám velmi pozitivně především s ohledem na další kroky města při řešení romské problematiky. Se závěry budeme nadále pracovat a využijeme je při tvorbě komunitního plánu sociálních služeb a aktualizace koncepce integrace romské komunity,“ uzavřela Květoslava Othová.

14.6.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 25 000 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu EXPEDIENTI V MASNÉM PRŮMYSLU - NOČNÍ SMĚNA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Návštěvu předem domluvit na tel.: 777 713 832, 582 373 219 (Ing. Jan Kočíb, Irena Pešáková). Bližší informace na místě při osobním pohovoru s vedoucím daného provozu, včetně prohlídky pracoviště. , Požadavky: fyzická zdatnost - zvedání břemen, vhodný zdravotní stav - práce na noční směně., Náplň práce: vychystávání masa do přepravek dle objednávek na dotykových terminálech napojených na vážící platformy. PD: Po - Pá 16:30-00:30 hod. Ochota pracovat přesčas v případě potřeby. Nabízíme: firemní bonusy a prémie. Pracoviště: Smržická 537, Kostelec na Hané. Pracoviště: Makovec - provoz kostelec na hané, Smržická, č.p. 537, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Ing. Jan Kočíb, Irena Pešáková, +420 777 713 832,582 373 219.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků *SKLADOVÝ PRACOVNÍK / PRACOVNICE - CHLADÍRENSKÝ A MRAZÍRENSKÝ SKLAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 32. Poznámka: Osobní kontakt po tel. domluvě paní Hornová Jana, tel.: 739 000 426 (volat POUZE v době 8:00-12:00 hod.). Náplň práce: ruční manipulace (paletový vozík) se zbožím. Požadavky: perfektní zdravotní stav, schopnost pracovat ve směnném provozu, noční směny, schopnost pracovat na chladírenském skladě, mrazírenském skladě příp. i na suchém skladě. Doba určitá s možností prodloužení. Příplatky za práci v nepříznivých podmínkách (mrazírna, chladírna). Zaměstnanecké výhody: dotovaná strava, HOPI mobile, možnost ubytování. PD: Po-Pá 6-14, 14-22, 22-6 hod. Místo výkonu práce: Háj č.p. 328.. Pracoviště: Hopi s.r.o.., Háj, č.p. 328, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Jana Hornová, +420 739 000 426.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Údržbáři - mechanici (1806004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržbáři - mechanici (1806004), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ , - máte zkušenosti s údržbou nebo montáží strojů, - jste flexibilní a schopný týmové práce, , Budete se věnovat:, - opravě a údržbě strojního zařízení a výrobních technologií, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme Vám stabilní práci na HPP, - hradíme lékařské prohlídky, - možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle domluvy, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 84 Kč

Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin Operátor/ka barevny (1704004). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 84 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Operátor/ka barevny (1704004), Chcete se podílet na výrobě podšívkoviny a airbagoviny? Nevadí Vám práce v třísměnném provozu? Neváhejte a ozvěte se nám na tel. 773 447 447. Případně pošlete životopis na e-mail: prace@gasl.cz., Nabízíme mzdu od 84 Kč/hod + zákonné příplatky, výkonnostní odměny., , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


Fotbal - připrava - Prostějov - FC Baník Ostrava
32

Boj o pozici prostějovské jedničky. Do brány má blíže Bréda

Komunitní centrum - ilustrační foto.

V Bílovicích vznikne nové komunitní centrum

Ve Smržicích se střetla oktávka s peugeotem. Takto to dopadlo

Bez zranění, zato však nemalou škodou skončila jízda dvacetiletého řidiče Škody Octavie Smržicemi.

VIDEO: Policie hledá svědky vraždy v Prostějově

Mrtvý muž, kterého našli 1. července v ulici Předina Prostějově, byl zavražděný. Podle policie mohli být na místě svědci.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Řidičům na dálnici se ulevilo. Stavba lepšího exitu je už tolik neomezuje

Výrazně si oddechli řidiči, kteří jezdí z Prostějova do Olomouce po dálnici. Pětikilometrový úsek, do něhož čekali v kolonách a který od května projížděli v průměru šedesátkou, je minulostí. Omezení kvůli rozšiřování nájezdu a sjezdu exitu v Olšanech u Prostějova už svádí do jednoho pruhu řidiče jen na několika stech metrech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT