Tulejovi žijí v Čechách pod Kosířem zhruba rok a půl v domě určeném k demolici bez řádné smlouvy a dlouhodobě se chtějí vrátit do Vsetína. Žigovi ve Stražisku obývají rovněž zchátralý domek, stěžují si na bydlení bez vody a odmítání lidí z obce. Stejně jako Tulejovi chtějí zpět do města na Valašsku. První rodina dostala od Vsetína půjčku na dům 460 tisíc a druhá přibližně půl milionu.

„Vyjma Tulejových se všichni vystěhovaní starají řádně o svůj majetek, našli si práci, získali pocit zodpovědnosti a vypadli z letargie,“ konstatovala vsetínská mluvčí Eva Stejskalová. Jako zářný příklad uvedla rodinu Žigů, která žije od loňského července ve Stražisku. „Pan Žiga je teď šťastný,“ konstatovala Stejskalová.

V přímém rozporu s jejím vyjádřením jsou však slova Marie Žigové, starší nemocné paní, která žije spolu s rodinou v provlhlé, polorozpadlé stavbě.
„Neměli jsme Vsetínu nic podepisovat, udělali jsme chybu,“ řekla Žigová. „Na opravu domku ve Stražisku nemáme peníze. Neteče zde voda a čerpadlo nám někdo ukradl,“ postěžovala si Žigová s tím, že navíc cítí i nevraživost ze strany místních.

Rodina žádala o pomoc s odklízením haraburdí ze zchátralé nemovitosti starostu Stražiska Jaroslava Krönera (nez.). „Chtěli jsme, aby obec odvezla odpad, který jsme zdědili po bývalém majiteli domku. Nepochodili jsme,“ sdělila Žigová.

Jak vidí rodinu Kröner? „Kolem domu má rodina nepořádek. Kradou lidem dřevo, protože nemají čím topit, a jejich pes dáví místním slepice a králíky. Nejsem si jistý, zda jejich děti chodí řádně do školy,“ nechal se slyšet starosta. Jak uvedl, nemluví se mu o situaci lehko, protože se za rasistu rozhodně nepovažuje. Domnívá se však, že zákon a pořádek by měli respektovat všichni bez výjimky.

Slova stražiského starosty Marie Žigová odmítá. „Nemají nás zde rádi,“ tvrdí. Krajská romská koordinátorka Renáta Köttnerová o problémech v soužití místních s Romy před dotazem Deníku nevěděla. „Proč mě pan starosta nekontaktoval? Snažila bych se s pomocí organizace Člověk v tísni situaci zlepšit,“ reagovala koordinátorka.

Rodina Tulejových si v Čechách pod Kosířem na své okolí nemá důvod stěžovat, starosta jim podle jejich slov pomáhá, jak jen může. Přesto chtějí také zpět. Žijí totiž v domě bez elektřiny, kterou jim „odstřihnul“ distributor E.ON, ač podle své právní zástupkyně Tamary Vránové za energii platí. Na dům v Čechách byl navíc vypsán demoliční výměr. Jeho platnost úřady pozastavily z důvodu přezkoumání.

Tulejovi mají podle Vránové v domě strach o své životy. Chtějí zpět, jejich přáním je získat městský byt ve Vsetíně. „My ale nebudeme podporovat ty, kteří nejvíc křičí. Rodina je v pořadníku na městský byt, nic víc pro ni udělat nemůžeme,“ uvedla mluvčí Stejskalová.

Přesto se včera vsetínští zástupci pokusili Tulejovým nabídnout nové podmínky. Nepochodili. „Byli zde za mnou lidi ze vsetínské radnice a chtěli dům opravit za tři sta padesát tisíc korun, o které by navýšili naši půjčku. Částka je to ale nízká, dům chce větší opravu. Odmítl jsem to,“ uvedl Roman Tulej.