Humanitární pracovníci se nebojí říct, že sanací kolonií vznikla místo jednoho velkého městského ghetta spousta menších.

„V rodinném domě ve Studenci je teď asi nejhorší situace v okrese vůbec,“ uvedl šéf olomoucké pobočky humanitární organizace Člověk v tísni Richard Kořínek. Dodal, že velké problémy ale mají také třeba v Dobromilicích.

Jeho slova potvrdily výpovědi starostů obou obcí.

„Od svaté Anny se před několika roky přistěhovalo do domku ve Studenci asi třicet Romů. Dnes je jich tam už mnohem víc,“ sdělila starostka Čelechovic na Hané Jarmila Stawaritschová, pod jejíž správu Studenec spadá.

Dodala, že do domu se po těch svatoanenských přistěhovali i rodiny z Kostelce na Hané a už několik měsíců tam pobývá také přízeň ze Slovenska.

Usedlíci si na chování desítek Romů stěžují.

„Hlučí, házejí kameny, pouští na volno psy, pohazují po obci odpadky. Když jim místní něco řeknou, tak jsou na ně sprostí. Nezbývá než volat policii,“ popsala obvyklé situace starostka.

Zdůraznila, že ze strany usedlíků nejde ani v nejmenším o nějakou formu rasismu. „Jsme zvyklí žít s Romy, ale musejí se chovat jako lidé,“ prohlásila.

Na to reagoval starosta Dobromilic Pavel Drnovský po svém.

„Devadesát devět procent z nich je nepřizpůsobivých,“ netají svůj názor. Potvrzuje, že romské rodiny se stěhují k sobě a stěžuje si na nepořádek kolem jejich bydlení. „Přijeďte se podívat, jak to před jejich vchody vypadá,“ zve rozladěně.

Podle humanitárního pracovníka Richarda Kořínka lze očekávat, že část Romů z vesnic co nevidět vycestuje. „Sezonní návštěvy totiž s koncem léta obvykle odjíždějí,“ zmínil.

O zbylých obyvatelích ale tvrdí, že už z domů neodejdou. „Nemají kam jít. Když totiž třeba přijde romská matka pěti dětí do realitní kanceláře hledat bydlení, tak nikdy neuspěje,“ krčí rameny humanitární pracovník.

Vyřešit, jak rozbít tato drobná ghetta a navíc zamezit, aby rodiny neuvízly v dluhové pasti, není podle Kořínka nijak snadné.

„Snad by mohlo pomoci levnější sociální bydlení v podnájmech a soustavná práce s romskými rodinami. Dětem by mohli pomáhat s výukou dobrovolníci a i rodiče by se vzdělávali, třeba pod vedením sociálních pracovníků,“ naznačil jistou cestu.

K jeho slovům je však nutné dodat, že právě kolonie u svaté Anny byly levným nájemným bydlením, kam docházeli sociální pracovníci.

Skončilo to neplacením, infekcemi, drogami. Město se rozhodlo kolonie sanovat a většině Romů dalo příležitost k novému bydlení.

„Na valných hromadách mikroregionu Němčicko se setkávám s ostatními starosty. Podobné trable se svatoanenskými Romy, jaké řešíme my, trápí i zastupitele a usedlíky v Nezamyslicích, Němčicích, Hrušce, Tištíně a Dřevnovicích,“ uzavřel dobromilický starosta Pavel Drnovský.