Do rozepří zasáhla také Jarmila Stawaritschová, starostka Čelechovic na Hané, pod něž Studenec jako místní část patří.

Obyvatelé Studence už dlouho bojovali se psy patřícím romským rodinám, které město Prostějov před pěti lety do Studence přestěhovalo z kolonie u Svaté Anny v Prostějově. Po vydání článku, který na problém upozorňoval, se redakci Prostějovského deníku přihlásila další z obyvatelek, na kterou údajně mladí Romové najížděli na kole. „Mysleli si, že jsem se do novin vyjadřovala já. Nadávali mi a vyhrožovali. To je teď v obci běžné,“ řekla vystrašená žena, která si nepřála být jmenována.

„O tomto případu nic nevím. Je mi líto, že se lidé svěřují do novin, a ne mě. Kdyby přišli, mohli bychom to nějak řešit. Bohužel, když nikdo nic neřekne, je to velmi složité,“ přiznala Stawaritschová, která minulý týden řešila s Romy nepořádek kolem domu a hluk, na který si sousedi stěžovali.
„Romským rodinám jsem domlouvala, aby si hlídayi své psy a nepouštěli je volně ven. Psi jsou sice malí, ale slyšela jsem, že útočí na lidi, jedoucí na kole. Sama nevěřím, že se hned stane zázrak, ale budu to osobně kontrolovat,“ řekla starostka.

V domě bydlí pět romských rodin a tři psi

„Je to složité, kolem domu nemáme plot a tak psi často utíkají, jsou ale malí a nikomu neublíží,“ řekla romská žena, která chová štěně křížené s bojovým plemenem. „Až bude trochu větší, pořídím mu boudu a uvážu ho, zatím je ale neškodný. O tom, že by sousedovi kluci na někoho najížděli, nic nevím,“ dodala.

Obci by měl brzy jako terénní sociální pracovník vypomáhat duchovní Pravoslavné církve Roman Polhoš. „Je důležité, aby se těmto lidem někdo věnoval. Nebude to jednoduché, ale věřím, že se vztahy mezi Romy a starousedlíky zlepší. Chce to především čas a trpělivost,“ řekl Polhoš, který už s místními Romy několikrát o vzniklých problémech rozmlouval.