Na místě areálu by v budoucnu měly vzniknou stavební pozemky, například pro nové průmyslové podniky, mezi nimiž je i firma Laser Technology.

I rok od demolice ale stále bývalý oděvní gigant vyvolává emoce.

„Je to škoda, taky část mohli nechat. Třeba na menší byty pro starší lidi nebo jako muzeum, aby generace po nás nezapomněla," říká při pohledu na trosky areálu Emílie Siberová. Poznamenává přitom, že v OP Prostějov pracovali její příbuzní. Ve městě a v okolí nejde o nic ojedinělého. V době největšího rozmachu pracovalo v OP až deset tisíc lidí.

Emílie Siberová ale naráží na otázku, zda neměla zůstat alespoň část budovy jako připomínka tradice.

Demolice OP Prostějov. 28. června 2014

"Firma vznikla díky zlodějině"

Spisovatel, který se zabývá také prostějovskou architekturou, Tomáš Vincenec si to nemyslí.

„Firma vznikla na základě zlodějny a ukradení firem Benešem a Gottwaldem. Podle mě tak samotná firma dopadla, jak měla. Zafungovaly boží mlýny," vyjadřuje se.

„Co se týká architektury, jednalo se podle mě o nepoužitelnou stavbu. Už jen kvůli oknům," dodává s tím, že zbourání budovy byl logický krok.

Prostějovský magistrát už měsíce jedná se současným vlastníkem části pozemků v areálu bývalého OP, firmou Astria Group.

Předseda představenstva společnosti Ondřej Batta jednání s městem potvrdil.

Stejně také vedení magistrátu. Primátor Miroslav Pišťák a jeho náměstek Jiří Pospíšil se shodli na tom, že jako lepší řešení vidí prodej pozemků firmou Astria Group soukromému investorovi.

V areálu budou shánět zaměstnance

Začátkem letošního června přišla firma Laser Technology s informacemi o tom, že se jí podařilo získat pozemky v západní části areálu.

„Jsme na úplném začátku, majetek je na nás zatím jen zčásti přepsaný. Ve výrobě bychom zde chtěli navázat na naši činnost a stávající kapacity," uvedl na začátku června jednatel společnosti Laser Technology Radek Mudrla.

Firma podle něj bude hledat například zaměstnance na pozice ve svářečství a zámečnictví.

Kromě otázky budoucnosti areálu se stále řeší také odpovědnost za některé kroky vedení OP Prostějov.

Před soudem už například stanul František Tuhý, který byl obvinění zproštěný. Naposledy hájil svou činnost bývalý předseda představenstva OP Milivoj Žák.

„Firmě jsem nezpůsobil škodu. Necítím se vinen," uvedl na úvod své řeči. Soudní jednání bude pokračovat sedmnáctého září.