Zastupují voliče dobře? Daří se jim plnit předvolební sliby? A jak hodnotí práci zastupitelstva či rady města?

Na to vše a mnohem více najdete odpovědi v sérii článků, kterou dneškem začínáme.

Začínáme od stran s menším zastoupením v zastupitelstvu a budeme pokračovat směrem k těm nejsilnějším.

Jako první je na řadě TOP 09. Pravicová strana se dostala do zastupitelstva coby šestá nejlepší. O úspěchu se tak příliš hovořit nedalo.

Zvlášť proto, že strana získala v Prostějově poloviční podporu voličů oproti předchozím volbám a podobně jako místní ODS kopírovala celostátní propad pravicových stran.

V důsledku tak do zastupitelstva pronikli pouze tři kandidáti, kteří vzápětí skončili v opozici. I na to poukazuje lídr prostějovské TOP 09 Aleš Matyášek.

„Nejsme u rozhodování. V Prostějově to funguje tak, že rada dá zastupitelstvu nějaký materiál a to ho buď schválí, nebo ne. Jinak to tu bohužel nejde," řekl Deníku.

Předvolební program zahrnoval deset bodů.

Mezi nimi figurovala například „ochrana prostorů pro setkávání s přáteli".

Jak vysvětlil Aleš Matyášek, není tím myšlena pouze snaha zachovat Společenský dům.

„Jde o všechny podobné prostory. Krásným příkladem je třeba zrušení kavárny ve Špalíčku, které mnoho lidí mrzelo," sdělil zastupitel Aleš Matyášek.

NÁZORY ALEŠE MATYÁŠKA:
Aleš Matyášek (TOP 09 a nezávislí Prostějované)Podpořil jste petici pro přejmenování Hlaváčkova náměstí na Havlovo?
Znám ji a je mi to blízké. Byl bych pro pojmenování určité části Prostějova po prezidentu Havlovi, ale netuším, proč by se tak mělo stát právě u Hlaváčkova náměstí.

Jak jste splnili bod předvolebního programu „čistota a bezpečí"?
Navrhl jsem zastupitelstvu, aby se řešil nepořádek na vnitřním městském okruhu. Dále prosazuji, aby se magistrát lépe staral o úklid okrajových částí. Jde o sečení, a špínu v ulicích. Technické služby situaci nemůžou zvládnout, mohla by to být šance pro menší firmy, které by s úklidem pomohly.

Jak hodnotíte přístup zastupitelstva k peticím?

„Brát na vědomí" nestačí. Petenty by měli zastupitelé buď podpořit pro rozumnost návrhu nebo se zdůvodněním říct, že se peticí řídit nebudou.
Dále například během zastupitelstva vyjádřil Matyášek nedůvěru k rozhodnutí o rekonstrukci sociálního zázemí zimního stadionu. Vyjádřil také nespokojenost se stylem rezignování primátora Miroslava Pišťáka. Dle vyjádření Aleše Matyáška tak měl exprimátor udělat na zastupitelstvu.
Negativně se pak vyjádřil také k pokládání věnců u příležitosti výročí sametové revoluce. Účast komunistů na pietním aktu označil za „natolik nenormální, jak jen to může být".

Manthellan? Náraz na hradbu

Předně ale promluvil o situaci kolem Kaska.

„Při snaze o to, aby vedení města změnilo v otázce společenského domu i projektu s firmou Manthellan přístup, narážíme na tvrdou hradbu. Co se týká soudního sporu, mělo se počkat na rozhodnutí a pak učinit ve věci kroky výhodné pro město. Diskuse se však k tomuto tématu nepřipouští," myslí si politik.

Podobně vidí situaci i kolem bývalých jezdeckých kasáren. Zde už zastupitelstvo rozhodlo budova z devatenáctého století má jít k zemi.

„Líbil se mi projekt pana architekta Zakopala, stejně tak si dovedu představit, že by v budově mohlo vyrůst něco ve smyslu populárně-naučného vědeckotechnického parku," vyjmenoval pár funkcí, které budova mohla mít. I zde není podle svých slov spokojený s komunikací koalice.

„Navíc zamítnutí referenda k této otázce (v tomhle případě došlo k přehlasování opozičních zastupitelů, pozn. red.) jen dokládá, jak se tito politici staví k veřejnosti. Ukázali tím podle mě také, že mají z případných výsledků referenda strach," dodal Aleš Matyášek.

Pišťák měl rezignovat jinak

Dalším bodem programu TOP 09 pak byla spravedlivá veřejná finanční podpora.

Na zářijovém zasedání zastupitelstva se v tomhle smyslu prostějovský lídr strany vyjádřil prostřednictvím krátkého diskusního příspěvku. V něm požadoval, aby vedení města podporovalo všechny sporty.

Opakovaně se také zapojil do diskuse k milionové podpoře prostějovských hokejistů. Tentokrát žádal, aby bylo zjistitelné, na co peníze padly a jaký z nich bude mít prospěch Prostějovan.

„Myslím, že se nám podařilo zkvalitnit přípravu pro zdůvodňování poskytnutí dotací. Snažíme se také o užší spolupráci s kluby, které se starají o volnočasové aktivity," uvedl k tomuto bodu programu.

Dále například během zastupitelstva vyjádřil Aleš Matyášek nedůvěru k rozhodnutí o rekonstrukci sociálního zázemí zimního stadionu a byl nespokojený také se stylem rezignování primátora Miroslava Pišťáka.

Podle něj tak měl exprimátor udělat na zastupitelstvu, a ne při proslovu na hodech.

Lídr TOP 09 v Prostějově zhodnotil i pokládání věnců u příležitosti výročí sametové revoluce. Účast komunistů na pietním aktu označil doslova za „natolik nenormální, jak jen to může být".

DALŠÍ ČINNOST ČI VÝROKY ZASTUPITELŮ ZA TOP 09:Václav Kolář: Zbourání jezdeckých kasáren je nenávratný proces. Už se toho v Prostějově zbouralo dost. Jsem pro referendum a odborný seminář k otázce kasáren. (jednání zastupitelstva, rozhodování o osudu jezdeckých kasáren)

Aleš Matyášek: Přimlouvám se o pomoc škole Jistota. (zastupitel se vyjádřil k dotaci necelých dvě stě tisíc korun na zaplacení energií. Návrh nakonec neprošel, škola peníze nezískala)

Václav Kolář: Myslel jsem, že to projde naprosto jasně. Kdysi jsem byl v Rotary klubu, takže vím, jak to tam chodí. (zastupitel se přimlouval o dotaci Rotariánům. Příspěvek přítomní velkou většinou schválili)