U strany se dá říct, že oproti předchozím komunálním volbám dopadla vůbec nejhůře. Podobně jako celostátní ODS její pobočce v Prostějově výrazně klesly preference.

Část čelních představitelů navíc skončila v jiných uskupeních, včetně například dnešních náměstků za hnutí Pévéčko Jiřího Pospíšila a Ivany Hemerková.

Občanská demokratická strana navíc několik volebních období byla součástí radniční koalice. Stejně jako dvouciferné volební výsledky už ani tohle neplatí.

Podle jednoho ze dvou zastupitelů ODS Tomáše Blumensteina se však změnila i atmosféra na zastupitelstvu.

„Jsem jeho členem třetí období a teď je atmosféra vůbec nejhorší. A komunikace s vedením města? Stojí za houby," řekl Deníku.

Předvolební program ODS se věnoval například otevřenosti radnice a celkově snazšímu dohledávání informací. V tomhle směru podle něj udělalo vedení města skutečně určitý pokrok.

„Tlačili jsme na vedení města a došlo ke zřízení transparentního účtu. Opakovaně jsme připomínkovali to, aby bylo možné dohledat konkrétní faktury. V tomhle směru bych radnici pochválil. Skutečně došlo k jejímu částečnému otevření veřejnosti," kvitoval Tomáš Blumenstein.

V některých věcech má však radnice podle něj vůči obyvatelům stále dluh.

„Neuspěli jsme s návrhem na usnesení, aby úředníci zveřejňovali všechny smlouvy ještě před podpisem. Takový postup by mohl ochránit i vedení města před nešikovně sepsanými smlouvami," sdělil.

O poplatku za odpad

ODS podobně jako KSČM také v předvolebních slibech uváděla odpuštění poplatku. V tomhle případě se však nejednalo o jízdné v městské hromadné dopravě ale o svoz odpadu.

„Bohužel, v tomhle případě musíme přiznat totální debakl. Snažili jsme se zapojit do příprav města na vyhlášené veřejné zakázky ke komunálním službám. Vedení města nakonec kývlo na vytvoření pracovní skupiny, ale byli v ní pouze zástupci koalice. Zakázka podle mě mířila na velkou firmu, která by měla na všechnu činnost kapacity. Jsme každopádně přesvědčení, že úspory na komunálních službách mohly být takové, že by se nakonec daly poplatky za odpad zrušit," vyjádřil Tomáš Blumenstein své přesvědčení.

O smlouvě z Manthellanem

Vyjádřil se také k tomu, jakým způsobem současné vedení města postupuje ve sporu se společností Manthellan. ODS byla součástí radniční koalice v době podpisu smlouvy s firmou, která zaručovala postavení obchodní galerie.

„Nerozumím tomu, proč se město proti rozsudku o nevýhodnosti smlouvy s touhle firmou odvolalo. Rozhodnutí prvoinstančního soudu každopádně vítám. Pro mě osobně smlouva neplatí a pokud dřívější výrok okresního soudu krajský potvrdí, nabízí se široký prostor k řešení situace," uzavřel opoziční zastupitel.

NÁZORY TOMÁŠE BLUMENSTEINATomáš Blumenstein (ODS)

Jak hodnotíte činnost zastupitelstva a komunikaci v něm?

To, že zastupitelstvo jedná do jedné nebo do dvou do rána, by ještě nevadilo. Koalice však lpí na sebevětších hloupostech a tím se jednání zbytečně protahují. Můžeme argumentovat, jak chceme, ale stejně si to prohlasuje těsnou většinou.

Jak hodnotíte skutečnost, že v tomhle volebním období fungují on-line přenosy ze zastupitelstva?

Samozřejmě kladně. Funguje přímý přenos i záznam. Ten někdy není dostupný a chci věřit, že šlo o technické problémy a ne úmysl. Nelíbí se mi ale, že se na několika minulých zastupitelstvech ustoupilo od doslovného zápisu z jednání.

Co dalšího čekat od ODS v dalších měsících?

Budeme se snažit prosazovat zdravý rozum. Budeme také například apelovat na obnovení Komise informatiky, která byla podle mě bezdůvodně zrušená.

DALŠÍ ČINNOST ČI VÝROKY ZASTUPITELŮ ZA ODS

ODS má v zastupitelstvu dva zastupitele: Tomáše Blumensteina a Miladu Sokolovou. Druhá jmenovaná se v uplynulém roce například zajímala o osud Klokánku či pokutu, kterou dostal Prostějov za pochybení v investici k akvaparku Koupelky. Naopak Tomáš Blumenstein se aktivně zapojil do debaty k osudu jezdeckých kasáren, během níž vznesl návrh na prodej. V zastupitelstvu s ním však neuspěl.

Tomáš Blumenstein: Přístroj na simulaci nadmořské výšky mi nepřijde jako něco, co by využily sportující děti. (jednání zastupitelstva, rozhodování dotaci tenisovému klubu, který žádal příspěvek na přístroj pro simulování nadmořské výšky. Milada Sokolová zahájila dlouhou debatu, po níž došlo ke schválení dotace.)

Tomáš Blumenstein: Apeluji na vypracování nového výběrového řízení.. (zastupitel na jednání poukázal na to, že z výběrového řízení na opravu sociálního zařízení zimního stadionu odstoupily firmy. Poukázal přitom i na možné spojení vítězné firmy Stavby Krejčí s hnutím Pévéčko. To, že by byla firma sponzorem hnutí, však náměstek primátorky Jiří pospíšil odmítl.)

Milada Sokolová: Ze současné situace jsem zděšená a doufám, že se najde cesta ven. Prostějov si Klokánek zaslouží. Zařízení je schopné nabídnout okamžitou pomoc a sourozenci v něm mohou zůstat spolu. (Milada Sokolová se o osud Klokánku opakovaně zajímala. Instituce však nakonec v Prostějově nezůstala.)