Strana v loňských komunálních volbách získala přes šest procent hlasů. Stala se tak nejmenším uskupením, které do zastupitelstva města dostalo své členy – Petra Kousala a Zuzanu Bartošovou. Výsledek se příliš nelišil od předešlých dvou voleb. I po nich zůstávala strana v opozici. I přesto se však podle jejího prostějovského lídra Petra Kousala snaží prosazovat svůj předvolební program.

Proti hazardu

V něm se nacházel například boj s hazardem. Na posledním zastupitelstvu nakonec prošla vyhláška týkající se hazardu beze změny. Lidovci však k ní podle Petra Kousala měli své připomínky.

„Stávající vyhlášku jsme proto nepodpořili, neboť neobsahovala ani základní připomínky našeho člena v komisi," vysvětlil a doplnil svůj osobní postoj k hazardu.

„Nesouhlasím s podporou hazardu a formou jakýchkoli heren na území města. Jsem zastáncem celoplošného zákazu nejlépe pro celou Českou republiku s výjimkou několika Casin ve velkých městech ," dodal.

O činnosti strážníků

Lidovci také v předvolebních slibech uvedli činnost městské policie. Podle nich nefungovala zcela správně. Po roce však Petr Kousal sdělil, že se řada věcí zlepšila.

„Strážníky je vidět během dne často na ulici, auta i ve večerních hodinách. Při požádání o pomoc při výtržnostech nebo dohledu nad velkými akcemi vždy vyšli členové městské policie velmi ochotně vstříc a ochranu veřejnosti zajistili," pochválil opoziční zastupitel Petr Kousal strážníky.

Jednu věc jim ale přesto vytkl.

„V restauracích se provádí málo kontrol ohledně nalévání alkoholu mladistvým a žádali jsme v tomhle na zastupitelstvu nápravu," upozornil.

Konfliktní atmosféra na zastupitelstvu

Petr Kousal se v řadě ohledů shodne s dalšími lídry opozičních stran. Osud smlouvy s firmou Manthellan či jezdeckých kasáren jsou jen některými z nich. Stejně tak ale poukazuje na to, že komunikace a zároveň atmosféra jednání na zastupitelstvu dialog příliš neumožňuje.

„Atmosféra je velmi konfliktní a opozice nemá možnost cokoliv důležitého prosadit. Koalice se snaží důležitá rozhodnutí prosadit silou jednoho hlasu. Příklad je poslední jednání o zbourání či nebourání Jezdeckých kasáren. Nejprve koalice slíbila odborný seminář, který se ale nekonal. Svolala ho opozice, pozvala zástupce města a nikdo nepřišel. Je to učebnicová ukázka arogance moci," uvedl.

Na dotaz, zda vidí v plnění některého předvolebního slibu KDU-ČSL mezery, pak odpověděl jednoznačně.

„Zatím se nedaří boj s hazardem," poznamenal stručně.

NÁZORY PETRA KOUSALAPetr Kousal (KDU-ČSL)

Jaký je podle vás největší dopravní problém v Prostějově, který se třeba řeší nedostatečně?

Absence severního obchvatu a je potřeba zprůjezdnit vnější městský okruh – Okružní ulici – pro nákladní dopravu, pro kterou byl vybudován. Dále nekoordinace a souběh oprav několika zásadních a klíčových komunikací způsobuje totální dopravní kolaps. Jinak nový kruhový objezd na Přikrylovo náměstí podle mého zrychlil průjezd touto křižovatkou, ale bohužel přispěl k menší bezpečnosti chodců.

Jak se stavíte k navrhované decentralizaci města?

Decentralizace chce větší rozbor, pak ho posoudit a rozhodnout. Myslím si ale, že to nebude přínosem a zvýší úřednický aparát.

Jak hodnotíte přístup radních, respektive zastupitelů k peticím?

Petice – bohužel, ze strany města ignorace, víc není co dodat.

DALŠÍ ČINNOST A VÝROKY ZATUPITELŮ ZA KDU-ČSL

Oba lidovečtí zastupitelé patří k pravidelným přispěvatelům do diskuze v zastupitelstvu. Petr Kousal se například angažoval v debatě k jezdeckým kasárnám, je také členem komise pro dopravu a věnuje se dopravním otázkám.

K otázce jezdeckých kasáren se vyjadřovala také Zuzana Bartošová, která se angažovala například i v získání zubní pohotovosti do Prostějova i přes víkend či otázce klidu v obytných zónách právě během víkendů.

Petr Kousal: Zbourání KaS centra by bylo větší pohromou než demolice jezdeckých kasáren. Vladimír Průša (ředitel Domovní správy Prostějov, pozn. red.) snížil náklady objektu, skoro se na jeho provoz nedoplácí a vše funguje. (debata v zastupitelstvu k budoucnosti smlouvy s firmou Manthellan a možného postavení obchodní galerie na místě dnešního společenského domu)

Zuzana Bartošová: Připadá mi, že jsme zakopaní v zákopech. Chce to někoho nestranného. Odborný seminář by nebyl špatný. (Část diskuzního příspěvku k otázce jezdeckých kasáren. Dále zastupitelka poukazovala na několik historických budov, které se podařilo zachránit.)

Petr Kousal: Jsou tam zbytečně široké chodníky, jak kdyby po nich měly jezdit sajdkáry. (komentář zastupitele k opravě Spitznerových sadů)