Voda

Cena vody půjde od prvního ledna nahoru o dvanáct korun za jeden kubík.

„Zatímco letos většina obyvatel Prostějovska platí za kubík 64 korun, v příštím roce to bude téměř 76 korun. Vodné bude přitom činit 39 korun a stočné 37 korun," upřesnila Markéta Bártová, tisková mluvčí Moravské vodárenské, která zásobuje pitnou vodu Prostějov i další města a obce v regionu.

„Navýšení cen je nižší než míra inflace a je nezbytné pro pokrytí růstu cen všech vstupů a zvláště energií, kde se ceny zvedají daleko rychleji," doplnila mluvčí.

Energie

Víc peněz lidé vydají i při placení složenek za energie. Ceny elektřiny mají počátkem roku 2013 vzrůst podle odhadu o 2,4 %. Domácnosti, které používají elektřinu k vytápění přímotopem, si připlatí ročně až 1900 korun. Ceny plynu vzrostou o 4,13 %. Lidé, kteří využívají plyn nejen k vaření, ale i k ohřevu vody a vytápění, vydají za rok víc o zhruba 1200 korun.

Stavby domů

S razantním zdražením pak musí počítat ti, kdo plánují stavbu rodinného domu. Od ledna se totiž mění sazebník poplatků a povolení ke stavbám. Například stavební povolení na rodinný dům, které dosud stálo 300 korun, podraží na pět tisíc. Nově musí stavbaři počítat i s poplatkem za kolaudaci, který je vyjde na tisícikorunu. Ministerstvo pro místní rozvoj hájí skokové zdražení tím, že výše poplatku se neměnila dvacet let, a že administrativa spojená s povolováním staveb je náročná.

„Vyřízení stavebního povolení trvá několik měsíců a úkonů, které musí stavební úřad udělat, je celá řada.

Náklady na jakoukoliv činnost, tedy i na výkon státní správy, jsou už někde jinde," vyjádřil se Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Příští rok si mohou alespoň dočasně oddechnout motoristé. Ceny dálničních známek zůstanou stejné jako letos. Roční známka pro auta do 3,5 tun vyjde na 1500 korun, měsíční na 440 a desetidenní na 310 korun. (ham)