Panelový dům pak čekají stavební úpravy a nové využití.

„Vše spustíme již tento měsíc, a to stěhováním neúplných rodin ze sociální ubytovny hotelového typu, která slouží v panelovém domě v Kostelecké ulici číslo 17 v Prostějově,“ uvedla místostarostka Alena Rašková. Dodala, že matky s dětmi půjdou do prostor městského domu v Pražské ulici číslo 1, jenž stojí poblíž hlavního nádraží.

„Do konce srpna se tam přestěhuje deset takových rodin. Musejí však počítat s tím, že tam budou moci pobývat tak půl roku či rok. Po tu dobu by se měly snažit hledat si bydlení jinde. Jejich odchod pak uvolní místo jiným lidem v nouzi,“ popsala Rašková.

Dalších třináct partají se přestěhuje do městských bytů. „Budou to garsonky či jednopokojové byty,“ upřesnila místostarostka.

Patnáct rodin pak radnice odtamtud vystěhuje bez náhrady. „Půjde o ty, jež tam žijí neoprávněně,“ řekla Rašková a zdůraznila, že o všem jedná s nájemníky domovní správa. To potvrdila i Lucie Pacinová z prostějovské pobočky humanitární organizace Člověk v tísni. „Přesto má spousta lidí z ubytovny strach, že skončí na ulici,“ zmínila se Pacinová.

Panelový dům čekají po odchodu partají stavební úpravy a nové využití. „Nejpozději do konce roku se tam otevře bydlení s pečovatelskou službou, ubytování kupříkladu pro sportovce, kteří získají u některého z místních klubů krátkodobé smlouvy, další pokoje by měly hostit i děti z dětských domovů. Zůstane tam však i deset bytů pro lidi v sociální nouzi,“ sdělila Rašková.

Její představa je taková, že by v posledně jmenovaných prostorách mohly nějaký čas žít třeba týrané ženy či Prostějované, kteří přijdou kvůli hospodářské krizi o příjem a střechu nad hlavou.

Byty však mohou využít i bývalí klienti azylového domu, který funguje v Určické ulici v Prostějově. „Půjde o lidi, kteří mají zájem začlenit do společnosti. Každý by měl mít šanci,“ prohlásila prostějovská místostarostka Alena Rašková.

Ředitel Azylového centra Prostějov Jan Kalla slova Raškové vítá. „Jsem za ně rád, uzavře se tím tak zvaný resocializační proces, v rámci kterého se člověk může za pomoci řady „schodů,“ mezi něž patříme i my, odrazit ode dna,“ konstatoval.

Podotkl, že centrum hostí několik lidí, kteří pracují či pobírají důchod, ale tržní nájem si nemohou dovolit platit. „Právě ti by mohli žít v sociálních bytech,“ míní.