„Takhle jenom sedí doma u počítače a na Facebooku. Pokud by ale bylo centrum například s pingpongovými stoly, kuželkami, vzdušným fotbálkem nebo třeba pohybová hra snowboard, bylo by to lepší. Mladí lidé by tak sice dělali podobné věci jako doma, ale s opravdovými a ne virtuálními kamarády," říká maminka čtrnáctiletého Romana.
Pavel Riedl si sice takové centrum dokáže představit, pochybuje však o zájmu veřejnosti.
„Lidé by to nejspíš nevyužívali, hlavně mladí. Sám bych třeba zašel, ale lidé z mého okolí asi ne," domnívá se a dodává, že za sebe by uvítal i nějakou novou kavárnu jako místo pro sešlosti mládeže.
Nezájem
Z jiného pohledu vidí problematiku trávení volného času dospívajících Kateřina Opatrná. Ta vede na Cyrilometodějském gymnáziu informační centrum pro mládež, které pravidelně pořádá hry a aktivity pro dospívající, ale i starší ročníky.
„S možnostmi vyžití by to mohlo být ve městě lepší, přesto tu je docela dobrá nabídka. Problémem je spíš nezájem mládeže. Vím, že řada menších organizací má problém nalákat mladé na své programy, a to přesto, že se jedná o zajímavé i přínosné věci. I u nás třeba o konverzace projevují zájem spíše starší lidé," podotýká.
To potvrzuje také František Říha, vedoucí odboru školství na prostějovském magistrátu.
„Mně osobně ve městě chybí nějaké klubové zařízení. Ale uživilo by se? Bojím se, že by nebyl dostatečný zájem a byla by za ním i celková nechuť k organizovaným věcem. Dneska mladí lidé často raději sedí sami a doma," říká a poukazuje na to, že by potom muselo jít o komerční zařízení. Zároveň však upozorňuje na aktivity Sportcentra.
„To se stará o hodně kroužků a nejsou jen pro žáky," uvádí.
Nové činnosti Sportcentrum vítá
Podle ředitele prostějovského Sportcentra Ivana Nedvěda však příliš možnostem pro trávení volného času náctiletých nepomohla ani změna zákonů.
„Od prvního ledna následujícího roku po nás zákon žádá, aby kroužky vedli pedagogicky vzdělaní lidé. Problém tak máme třeba s oddílem šachistů, kde nám někdo takový chybí. Na druhou stranu je však u nás hodně možností od umění přes sporty jako třeba florbal, až po ty méně běžné, například ringo," říká Ivan Nedvěd a doplňuje, že není problém založit nový kroužek.
„Když přijde někdo s tím, že vznikl nový sport a má i zájemce o něj, tak hned zjišťujeme, kde by se mohl provozovat a s kým. To vůbec není problém. Na druhou stranu, pro hodně mladých je pohodlnější zůstat doma u počítače," přiznává.