Uskupení se dostalo do prostějovského zastupitelstva vůbec poprvé a sestává z členů Strany zelených, Pirátů a nezávislých kandidátů. Nakonec u voleb získala přes deset procent hlasů a čtyři mandáty. Někteří zástupci Změny byli však známí ještě před vstupem do zastupitelstva. Za příklad může sloužit aktivista Jan Navrátil, lídr kandidátky a také hlasitý mluvčí opozice.

Delší otevírací doby úřadů

Předvolební program změny pro Prostějov zasahoval hned do několika témat. Jedním z nich bylo také fungování magistrátu. Strana podle jednoho ze slibů chystala prosazení delší otevírací doby úřadů. Což se částečně stalo, lidé si mohli chodit vyřizovat například občanské průkazy déle než původně. Tato změna však záhy skončila se zdůvodněním, že lidé na úřad stejně nepřicházeli.

„Chce to čas, než si lidé na něco podobného zvyknou. Stalo se mi, že už desítky minut před zavírací dobou jsem se prostě na úřad nemohl dostat. Pokud člověk dojíždí nebo je někde zaměstnancem, často nemá moc možností, kdy si své záležitosti vyřídit," uvedl Jan Navrátil s tím, že prodloužení úředních hodin nadále považuje za přínosné.

Komise neplní svůj účel

Stejně tak se za rok od voleb nezměnily ani výhrady Změny pro Prostějov k fungování komisí rady města. Podle Jana Navrátila jsou zde stále mezery.

„Komise prostě nejsou brané vážně. A takový finanční výbor vůbec neprojednával rozpočet na příští rok. Řeší se jen menší a nekonfliktní položky. Nechci říct, že komise a výbory jsou úplně formální, ale neplní podle mě svůj účel," sdělil lídr opozičního hnutí.

On i celé uskupení je známé především jako hlasitý odpůrce několika kroků vedení města. Platí to například o demolici jezdeckých kasáren či spolupráci města s firmou Manthellan na postavení obchodní galerie v Komenské ulici. Právě ke druhé ze záležitostí se také Jan Navrátil vyjádřil.

O kauze Manthellan

„Připadá mi, že někteří lidé úmyslně nepochopili výrok okresního soudu. Jde o respektování rozsudku, který je navíc dobře napsaný a zdůvodněný. Doufám, že krajský soud rozhodne stejně. Pokud ale někdo záležitost Manthellanu pořád tlačí, je na místě myšlenka, zda není někdo z vedení města v této problematice zaujatý," dodal Jan Navrátil.

Kruhové objezdy?

Lídr opozice se pustil také do kontroverzního tématu. Vedení města bývá v diskuzích pod články či příspěvky na sociálních sítích mnohdy kritizované za prosazování rondelů ve městě. Jan Navrátil však k nim nemá úplně negativní vztah, navíc kruhové křižovatky jsou také obsažené v předvolebním programu.

„Kruháče mají smysl ale ne všude. Například situaci na Poděbradově náměstí by vyřešil odbočovací pruh z Žeranovské ulice. Mám své pochyby o potřebnosti rondelu v Kostelecké ulici. Myslím, že by se teď vedení města mělo soustředit více na severní propojení výpadovek," domníval se Jan Navrátil, který poukázal na to, že jeho kolega František Froml má nejeden návrh v oblasti dopravy.

„Často se na ně však nedostane řada," podotkl.

Pochvalná slova

Přestože Jan Navrátil vystupuje na zastupitelstvu pravidelně, k většině projednávaných bodů a většinou kriticky, některé kroky města chválí. A v dalších doufá, že by mohlo svítat na lepší časy.

„Oceňuji třeba některé kroky v transparentnosti, například zveřejňování některých smluv a výdajů či on-line přenosy ze zastupitelstev. Aspoň něco se pohnulo. Při zvolení doktorky Raškové primátorkou jsme také očekávali lepší kulturu v rozhodování. Jsou zde jisté pozitivní náznaky s výhledem do budoucna," uvedl Jan Navrátil.

Na závěr pak shrnul, jak hodnotí plnění programu ze strany Změny pro Prostějov. Připustil přitom, že v některých věcech zatím nemůže být společně s voliči spokojený.

„Územní plánování a doprava, v těchto tématech cítím dluh. Nějaká pozitiva však vidím v oblasti životního prostředí. A jsem rád za prosazení on-line přenosů ze zastupitelstev. Každopádně věřím, že bude vše lepší a lepší. A lepší," zakončil Jan Navrátil, předseda místních zelených a lídr opoziční Změny pro Prostějov.

NÁZORY JANA NAVRÁTILA

Co by podle vás mělo vedení města udělat pro lepší ovzduší v Prostějově?Jan Navrátil (SZ, Změna pro Prostějov)

Chtělo by to více keřových pásem podél hlavních silničních tahů. Proti polétavému prachu skutečně pomáhají. V zimě je ovzduší horší, chtělo by to tedy více stále zelené keře či jehličnany.

Jak hodnotíte stav a případně počet sportovišť v Prostějově?

Počet sportujících dětí zde paradoxně není velký a to přesto, že se ve městě na sport vydává dostatek peněz a je zde dostatek sportovišť. Většinou finance tečou do vrcholového sportu, na podporu amatérského a dětí jich jde málo.

Jak se stavíte k návrhu Martina Hájka na decentralizaci měs­ta?

Posílení role okrajových částí jsme měli přímo v programu. Nejde nám rozhodně o roztrhání Prostějova. Nejsem ani přesvědčený o úplné decentralizaci. Stačily by větší pravomoci a lokálnější rozhodování o penězích.

DALŠÍ NÁZORY A AKTIVITY ZASTUPITELŮ ZA ZMĚNU PRO PROSTĚJOV  

Zastupitelé Změny patří pravidelně k velmi aktivním na jednáních. V některých případech však i mimo ně. Podíleli se například na kampani za zachování KaS centra či uspořádání semináře k osudu a využití jezdeckých kasáren.

František Froml: Pokud se prohlasuje návrh na demolici koaliční většinou, nebude to přispívat dobré atmosféře ve městě. (Vyjádření opozičního zastupitele k demolici jezdeckých kasáren. Nakonec prošla díky hlasům koalice i zdržení několika opozičních zastupitelů)

Jan Navrátil: Odvolali jsme se proti rozsudku soudu. Hluboce s tím nesouhlasím. Neměli bychom být tak vstřícní. (Vyjádření Jana Navrátila k faktu, že se magistrát odvolal proti rozsudku okresního soudu ve věci smlouvy s firmou Manthellan)

Petr Kapounek:Dotace do sociální oblasti jsou vždy radou nedoporučené. (Diskuzní příspěvek k nedoporučené dotaci speciální škole Jistota. Na Petra Kapounka reagovala primátorka, která jeho tvrzení popřela.)