Nechvalně známou zatáčku u Žešova na silnici z Prostějova směrem na Výšovice čekají v blízké budoucnosti změny.

Úsek patří k nejrizikovějším místům s častou nehodovostí. V loňském roce se na této silnici stalo několik nehod s těžkým zraněním. Letos není bilance tak tragická.

Dojde k omezení rychlosti na 70 km/h

Před zatáčkou dojde letos k omezení rychlosti v obou směrech na 70 km/hod. Příští rok proběhne celková rekonstrukce silnice.

„Návrh na omezení rychlosti vešel od nás,“ informoval Vítězslav Matyáš, vedoucí dopravního inspektorátu policie ČR v Prostějově.

„Tento úsek je jeden z nejrizikovějších v celém Moravskoslezském a Olomouckém kraji,“ upřesnil Vítězslav Matyáš.

V obou směrech před zatáčkou bude umístěna značka na omezení rychlosti na 70 kilometrů v hodině s dodatkovou tabulkou Úsek častých dopravních nehod.

Značky jsou ve výrobě

„Značky jsou zadány ve výrobě,“ uvedl Jaromír Foltýnek, vedoucí provozu střediska údržby Jih Správy silnic Olomouckého kraje. O přesném termínu, kdy značky přijdou, nechtěl spekulovat.

Prostějovský odbor dopravy navrhl i další opatření jak zabránit nehodám.

„V návrhu jsou i svodidla, ale s nimi se počká na příští rok, kdy proběhne celková rekonstrukce silnice,“ sdělil vedoucí odboru Miroslav Nakládal. Podle něj dojde i k částečným stavebním úpravám například v klopení zatáčky.

Podle Matyáše z dopravního inspektorátu měli policisté původně v záměru nechat vykácet některé stromy, ale toto rozhodnutí nebylo akceptováno. Jednak nesouhlasem odboru životního prostředí i pohledem ministerstva dopravy na kácení stromů podél silnic.

Stejné omezení dobře funguje i u Čechůvek a v Kralicích na Hané

Omezení rychlosti se uplatňuje na dalším rizikovém úseku na Prostějovsku – nově opravené křižovatce u Čechůvek a Kralic na Hané.

„Od doby, kdy je tam značka omezující rychlost na sedmdesát kilometrů v hodině, se tam žádná nehoda s těžkým zraněním nestala,“ uvedl vedoucí prostějovského dopravního inspektorátu Vítězslav Matyáš.