Miliony korun dluží řidiči z Prostějovska na pokutách. Město peníze za spáchané dopravní přestupky od neplatičů vymáhá soudní cestou.
Nižší sankce v řádu několika set korun platí obvykle řidiči hned na místě. Pokud jde o tisícikoruny, čekají hříšníci často až na složenku, kterou jim zašle odbor dopravy. Chtějí tak placení odložit na pozdější dobu nebo se mu zcela vyhnout.

Nižší sankce v řádu několika set korun platí obvykle řidiči hned na místě. Pokud jde o tisícikoruny, čekají hříšníci často až na složenku, kterou jim zašle odbor dopravy. Chtějí tak placení odložit na pozdější dobu nebo se mu zcela vyhnout. Někteří řidiči ale obálku s upozorněním o povinnosti zaplatit peněžitý trest dají stranou a zapomenou na ni. Pokuta navýšená o penále se potom může pořádně prodražit.

„Před půl rokem u nás někdo zazvonil. Byl to exekutor a požadoval deset tisíc korun, jinak prý bude muset zabavit některé věci,“ svěřila se s nepříjemným zážitkem žena, která si nepřála být jmenována. „Syn dostal pokutu za rychlou jízdu a na složenku nereagoval. Vlastně ani nemohl. Krátce po přestupku odjel za prací do zahraničí,“ dodala. Pokud dlužník nezaplatí pokutu včas ani na základě výzvy v náhradním termínu, předává prostějovská radnice nezaplacené pohledávky k vymáhání soudu, respektive soudnímu exekutorovi.

„Tímto způsobem postupuje město už od roku 2002. K dnešnímu dni se podařilo vymoci přibližně jeden a půl milionu korun za pokuty udělené naším odborem,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Prostějově Miroslav Nakládal. V současnosti eviduje odbor dopravy 680 řidičů, kteří na nezaplacených pokutách dluží čtyři miliony korun.

Nejčastějšími přestupky, které řidiči spáchají, jsou rychlá jízda, nezapnutá světla, jízda bez bezpečnostních pásů, případně motoristům chybí některý z dokladů potřebných pro řízení vozidla. „Místa pro kontroly volíme nepravidelně a policisté jich vystřídají denně několik. Výběr kontrolních stanovišť není náhodný, zaměřujeme se na lokality, kde řidiči často překračují povolenou rychlost, a na úseky, kde dochází k dopravním nehodám,“ poznamenala mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

V loňském roce evidoval odbor dopravy v Prostějově 1032 uložených pokut. V letošním roce je jich už 943, přičemž necelé tři stovky přestupků, především překročení rychlosti nebo jízdu na červenou, zaznamenal radar trvale umístěný na křižovatce na Přikrylově náměstí.