Kostelec

„Na silnici z Prostějova do Kostelce je na značce červenobílé téčko. Vím, že Kostelcem se dá projet, ale hodně řidičů to mate a hledají nějakou objížďku,“ všiml si Ladislav Kaiser, který se denně pohybuje v dodávce mezi Konicí a Prostějovem.

V Kostelci je přitom uzavřen jen průjezd od trati k radnici. „Objet uzavírku lze bočními ulicemi. Jiná uzavírka u nás není,“ potvrdil kostelecký starosta Ladislav Hynek.

Motoristé mohou jako objížďku využít ulici Revoluční směrem na Lešany, na Konici se pak dostanou po Sportovní přes sídliště. Navíc je zcela volná cesta na Bílovice.

„Pouze v sobotu dělali překop pro vodovod, ale tentýž den jej zahrnuli a už se tu zase normálně jezdí,“ dosvědčuje zastupitel Bílovic-Lutotína Vladimír Tesař.

Lešany, Čunín a další

Upozornění na uzavírku je však na sousední odbočce k Lešanům.

„Ty jsou neprůjezdné, v obci probíhá oprava mostu,“ vysvětlil Jaromír Foltýnek z prostějovského střediska Správy a údržby silnic. Most opravují cestáři také v Čuníně. Značku upozorňující na slepou silnici umístili raději už za Ptenským dvorkem, ale třeba do Stražiska se dostanete bez problémů.

Kvůli opravě silnice neprojedou řidiči aktuálně Brodkem u Konice a ve Skřípově budou stavbaři tento a příští víkend pokládat nový asfaltový koberec, takže bude také uzavřen.

„Úplná uzavírka je i v Ivani na Němčicku, kde se opravuje propustek,“ upozornil Foltýnek.

Kdy bude hotovo?

V Čelechovicích a Brodku u Konice by měli být silničáři hotoví do konce října. V Kostelci mají termín do patnáctého listopadu, předpokládají však, že příští týden by už mohl být střed města průjezdný. Po polovině listopadu otevřou také opravený most v Čuníně. Se zbytkem staveb chtějí být hotoví do konce listopadu.

„Snažíme se to dělat tak, aby nám práce na silnicích nekomplikovaly zimní údržbu. Pokud totiž technika někde neprojede a má se otáčet, je to vždycky problém a časová ztráta,“ podotkl Foltýnek.

Pozor na R46!

Pozor by si měli dávat i šoféři, kteří míří z Prostějova do Brna po dálnici. Dopravu brzdí nejen stavba nájezdu u Vranovic, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu, ale o kousek dál musí auta svou stranu dálnice opustit úplně. Kvůli frézování povrchu v kopci nad Brodkem jsou oba směry svedeny do jediného pásu. (pam)