„Počítáme s rekonstrukcí chodníků v Kostelecké ulici a komunikace vnitrobloku Kostelecká číslo 33 až 37. Vznikne také cyklostezka mezi budovou bývalé pojišťovny a rondelem u zimního stadionu," prozradila mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Podle jejích informací by novinky měly přijít na více než čtyři miliony korun.

Průtah Kelčicemi

V seznamu staveb chystaných na rok 2016 se však nacházejí i mnohem dražší projekty. Jedním z nich je například průtah Kelčicemi.

„Vypadá to ale, že dojde k opravě jen části průtahu. Pokud by zde byla snaha udělat průtah celý, musela by se obec nejspíš podílet na zafinancování přeložky. Každopádně si budeme muset vzít úvěr, chystáme se totiž zároveň na dešťovou kanalizaci či chodníky," sdělila starostka obce Irena Blažková.

I přesto, že nemusí dojít na kompletní rekonstrukci procházející obcí, je však spokojená.

„Je to super věc. Na stav vozovky v Kelčicích už léta upozorňujeme," řekla starostka k silnici, která je místy značně popraskaná, se značně zvlněnou krajnicí i dírami.

Jenom na samotný průtah by podle informací poskytnutých krajskou mluvčí Kamilou Navrátilovou bude potřeba osm milionů korun.

Soběsuky-Krumsín či Kaple-Čelechovice

Dalšími místy, kde se řidiči musí připravit na opravy, jsou silnice mezi Soběsuky a Krumsínem či Tvorovice. Také část průtahu Smržicemi by měla být letos opravená. Kromě místních obyvatel pak například i turisté směřující na Kosíř uvítají osmnáctimilionovou investici do silnice mezi Kaplí a ulicí Pod Kosířem v Čelechovicích na Hané. Dalších dvacet milionů pak spolkne rekonstrukce silnice druhé třídy mezi Nivou a Vysočany. Zde však dojde na stavební práce jen do hranice prostějovského okresu.

Proč jen část silnice?

Stejně tak pouze částečná bude zatím oprava cesty spojující Klenovice na Hané s Ivaní. Starosta Ivaně Petr Cetkovský poukázal na to, že ze čtyřkilometrového úseku se opraví pouze tři čtvrtiny.

„Silnice by skutečně opravu zasloužila. Jenže kraj nenechá opravit celou, pouze úsek po řeku Valovou včetně mostu přes ni," řekl.

„Oprava celé komunikace by byla prý příliš drahá. To nemůžu posoudit, neznám rozpočtové možnosti kraje. Na druhou stranu mi přijde spravení pouze části silnice nesmyslné," uzavřel starosta.