„Do Brodku u Prostějova se nedá z dálnice sjet a místo je navíc špatně značené, až těsně u uzavřeného sjezdu. Člověk si tak zajede," nelíbí se současné značení Adrianě Spurné, která poukazuje na to, že je objížďka nesmyslná a mohla by klidně vést po staré silnici.

Aktuální objízdná trasa vede řidiče do necelých sedm kilometrů vzdálených Drysic. Ti tak musí kvůli objíždění staveniště na exitu v Brodku u Prostějova najet zhruba třináct kilometrů navíc.

Starosta obce Radek Rozmánek vysvětluje, že původně měla objížďka skutečně vést po staré silnici. Plán se však změnil.

„Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, počítal s uzavřením staré cesty a proto se rozhodl pro objízdnou trasu přes Drysice. My jsme však s uzavírkou kvůli kolizi staveb nesouhlasili," poukazuje na stavební ruch v Brodku u Prostějova jeho starosta. Podle něj byla nejdříve v úvaze i objízdná trasa přes Otaslavice, nakonec ale tato varianta padla.

Ve chvíli kdy bylo jasné, že stará silnice zůstane průjezdná, došlo podle Radka Rozmánka na snahu o změnění současné objížďky. Zatím však trasa zůstává stejná.

„Jednání zatím usnula," uvádí starosta. Zároveň odkazuje na ministerstvo dopravy, které má značení objízdné trasy na starosti.

Mluvčí rezortu Tomáš Neřold tuto skutečnost potvrdil.

„Pokud jde o R 46, tak skutečně je v naší kompetenci objízdná trasa. Ve věci je důležité i stanovisko policie," říká Tomáš Neřold.

Zda je naplánovaná úprava značení objízdné trasy neuvedl.

Je možné sjet u Vranovic

V současné době je však možné se do Brodku u Prostějova dostat například při sjezdu z rychlostní silnice ve Vranovicích-Kelčicích.

Řidiči, směřující do městyse, a především obyvatelé Brodku se potýkají se zhoršeným přístupem od loňského září. Tehdy se začal rekonstruovat exit Brodek u Prostějova. Zároveň se městys dočkal prací na kanalizaci a čeká je také silniční průtah centrem.

„Situace je mimořádná, ještě jsme neměli takovou kolizi staveb a to hned několika investorů," říká Radek Rozmánek.

„Jakmile se ozve firma kvůli změně dopravního značení na objížďce, budeme jednat o její úpravě," slibuje starosta.