Nejedná se o první takovou petici, není to třeba tak dlouho, kdy se lidé obrátili na vedení města s požadavkem znovu zprůjezdnění Kravařovy ulice. Zatímco však tato skončila na mrtvém bodě, autoři té nynější si žádají větší pozornost: šli totiž se svými požadavky rovnou do televize Prima.

Lidé, kteří stojí za peticí, požadují bezplatné parkování a obecně vyřešení situace s ním v Prostějově.

Autoři pocházejí z ulic nedaleko aquaparku Koupelky, tedy ze zástavby rodinných domů, kde kromě krajnice a v některých případech vjezdů a garáží není pro auta místo.

„Hlavní je vybudovat aspoň nějaká místa. Tyto pozemky jsou jedinou možností, kde mohou lidé z těchto ulic parkovat a teď si je ještě město zpoplatňuje,“ říká jeden z autorů Jiří Červinka.

Poukazuje na to, že magistrát nyní zjišťuje, které pozemky města jsou zabrány majiteli aut. Po nich pak chce ročně poplatek, konkrétně dvě stě korun za metr čtvereční měsíčně.

"Je to malá částka, která nikoho neoškube," hájil ji na zasedání rady, kde se na tohle téma diskutovalo, náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Dvě stovky je moc, nebo málo?

Lidé však nesouhlasí.

"Dokud není vyřešeno parkování v celém Prostějově, včetně parkování před panelovými domy, nezpoplatňovat ani parkování před rodinnými domy. Požadujeme stejné podmínky pro všechny," zdůrazňuje Červinka.

On i další majitelé pak upozorňují na to, že nejde zdaleka jen o jeden metr čtvereční. Především zájemci o parkování s rozložitějším autem tak musí sáhnout hlouběji do kapsy.

Primátorka Alena Rašková však za rozhodnutím politiků stojí.

"Zjišťujeme po městě nelegálně budovaná stání. Vím, že před třiceti lety vše bylo všech, nyní ale město svůj majetek dohledává. Můžeme ale diskutovat o tom, zda je dvě stě korun moc nebo málo," uvedla primátorka.

Odprodá město pozemky soukromníkům?

Připomněla zároveň, jak palčivým problémem ve městě parkování je. Část ulic bývá kvůli postaveným autům jen s obtížemi průjezdná.

"Místa na postavení nějakých odstavných ploch zase tolik není. Pokud tedy nechceme, aby všude byla jen auta," vyjádřila se.

Další možností jsou odkupy pozemků od města do soukromého vlastnictví. V případě Prostějova jsou odkupy častější spíše opačným směrem, do vlastnictví města a to z důvodu investičních prací.

Podle slov primátorky je ale i tento postup možný.

"Pokud by se jednalo o plochy, kde by magistrát mohl mít nějaké plány, tak prodej nepřichází v úvahu. V případě uliček u akvaparku, kde je rodinná zástavba, by to ale podle mě bylo ke zvážení. Zatím se nám ale žádný z možných zájemců neozval," poznamenala primátorka.

Ona i další zastupitelé se budou muset v brzké době vypořádat i s další peticí. Tu sepsal Aleš Matyášek, který společně s dalšími plavci a částí opozice požaduje namísto pětadvacetimetrového plaveckého bazénu bazén o dvojnásobné délce.