„Policisté se touto cestou snaží zvýšenou přítomností na pozemních komunikacích přispět k bezpečnějšímu provozu a tím i bezpečnějšímu návratu občanů domů. Nepřispívají však k bezpečnosti jen svojí přítomností, ale také aktivně provádějí kontroly vozidel," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Řidiči, kteří spěchají například do práce, se při kontrole musí obrnit trpělivostí, kontroluje se totiž všechno.

„Při kontrolách se zaměřují zejména na dodržování nejvyšších předepsaných rychlostí, požívání alkoholu i jiných návykových látek řidiči vozidel, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů (autosedačky pro děti), technický stav vozidel i ostatních ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích," informoval Kořínek.

S termínem Bezpečný návrat domů se částečně překrývá i další policejní akce Zebra se za tebe nerozhlédne, jež trvá od prvního do devátého září.

Policisté budou na přechodech pro chodce zejména u základních škol děti upozorňovat na nebezpečí, která jsou s přecházením přes pozemní komunikaci spjata.

„Úkolem policistů při této akci je zejména svou přítomnosti viditelně u přechodů pro chodce motivovat řidiče k dodržování ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích týkajícího se povinnosti umožnit chodci bezpečné přecházení," dodal policejní mluvčí.

Ten také připomněl mýtus, jenž mnohdy mezi chodci koluje. „Je však nutné upozornit na nepravdivost stále ještě dosti rozšířeného tvrzení o absolutní přednosti chodců na přechodu. Žádné takové pravidlo neexistuje," upozornil.