Řidiči využívají hojně nový zákon a bouračkydo sto tisícřeší přímo s pojišťovnami. Není to složité. Nehod prý však neubylo, tvrdí policisté.

Prostějovští policisté zaznamenali od ledna, kdy začala platit novela zákona, více než padesátiprocentní pokles výjezdů k dopravním nehodám.

„Například v únoru a v březnu loňského roku jsme šetřili 96 a 95 bouraček, letos ve stejném období nám šoféři nahlásili 48 a 37 nehod,“ nahlédla do statistik prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Dopravní policisté šetřili dříve každý den kolem pěti havárek. V poslední době jednu, dvě a někdy vůbec žádnou.

Nehod však neubylo

„Nehod však neubylo. Jen je teď řidiči řeší sami mezi sebou. K menším střetům nás volají pouze šoféři služebních vozů, kterým to nařídili zaměstnavatelé, a také ti, kdo se mezi sebou nedokážou rozumně dohodnout,“ řekl vedoucí prostějovského dopravního inspektorátu Vítězslav Matyáš.

Řidiči musí k nehodám se škodou do sto tisíc korun volat policii v případě, pokud je některý z účastníků zraněný.

„A to vždy, bez výjimky,“ upozornila Nedělníková. Dodala, že policisté vždy rádi pomohou, šoféři však musí počítat s tím, že je nemine pokuta a ztráta několika bodů. Podle závažnosti přestupku.

Sepsat protokol o havárce není žádný problém

Sepsat protokol o havárce není podle Kateřiny Házové z prostějovské pobočky pojišťovny Generali žádný problém.

„Dobré je, když u sebe lidé mají předtištěnou podobu formuláře. Vyplní své údaje a informace o dalším účastníkovi. Dále stačí uvést průběh nehody, datum, čas a místo,“ vysvětlila Házová. Sama se s problémy u vyřizování nehod u klientů zatím nesetkala.

Bouračku lze nyní vyřešit během deseti minut

Devětadvacetiletá Martina z Prostějova takto vyřešila bouračku během deseti minut.

„Šlo pouze o ťukanec s celkovou škodou asi patnáct tisíc korun. Já i druhý šofér jsme u sebe měli formuláře, vyplnili jsme je, předali si potřebné údaje a tím to pro nás skončilo. Vše ostatní vyřešila pojišťovna,“ popsala žena.

Od začátku letošního roku do konce března, zemřeli na silnicích našeho regionu už dva lidé, šest se při nehodách zranilo těžce a dalších sedmadvacet lehce.