„Vyrábím převážně z lipového dřeva, občas i z některých dalších měkkých dřev," popisuje autor betlémů Josef Dostál.

Lakové barvy prý nepoužívá vůbec.

„Barvím lihovými mořidly a po použití včelího vosku rozpuštěného v technickém benzínu přeleštím figurky hadříkem. Problém je v tom, že těch figurek a různých předmětů ze dřeva je už na dvě stovky a nemám to kde skladovat," ukazuje Josef Dostál, který rád vyřezává i různé pohádkové postavy. V jeho sbírce nechybí například Sněhurka se sedmi trpaslíky, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Mikuláš s andělem a čertem nebo výjev zachycující Švejka u odvodu. Z rukou šikovného řezbáře se postupně rodí také postavy známých vrahovických hasičů, rybářů, řemeslníků, obchodníků, fotbalistů, fandů z hlediště i mnoha jeho kamarádů.

„Na přání vyrábím i dárky k různým příležitostem, jako jsou třeba životní jubilea. Například fajky, svícny, obrázky, znaky a podobně," doplnil Dostál.

V posledních letech autor své stále se rozrůstající dílo veřejně vystavuje, a to právě v závěru roku. Dvakrát tomu tak bylo na prostějovském náměstí T. G. Masaryka vedle radnice. Letos jsou betlémy k vidění v restauraci U Lípy v Prostějově-Vrahovicích. Její majitelka Pavlína Raisová jim zde vyčlenila prostor.

„Obdivují je nejen štamgasti. Rodiče sem rádi vodí své děti. Nechybí zde ani kniha, které mohou návštěvníci svěřit svá hodnocení. Je v ní od různých pisatelů i známých osobností už téměř půldruhé stovky záznamů," poznamenala Pavlína Raisová. Výstava děl Josefa Dostála bude k vidění v restauraci U Lípy minimálně do konce roku.

SOUVISEJÍCÍ: FOTO: V betlému zdraví jezulátko i rozhodčí

Autor: VLASTIMIL KADLEC