„Vlastním několik desítek kočárů, od lehkých dvoukolek přes sáně. Perlou je unikátní smuteční kočár, který byl vyroben v devatenáctém století,“ prozradil restaurátor a sběratel v jedné osobě Václav Obr z Mostkovic. Každý exemplář vyžaduje jinou práci a váže k sobě jiný příběh. Například restaurace torza polokrytého phaetonu Mylord jej stála osmnáct měsíců dřiny.

„Nejde jen o samotnou práci, ale o to, jak kočár opravit, aby co nejvíc odpovídal původnímu modelu,“ vysvětlil Obr s poznámkou, že informace čerpal ze zahraniční literatury.

Současným cílem restaurátora je mít vlastní muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Za uplynulý rok se mu s pomocí přátel podařilo vlastnoručně vybudovat hrubou stavbu.

„Výstavní plocha by měla pojmout až padesát kočárů. Do doby, než se muzeum otevře, což bude někdy v roce 2008, bych mohl mít zrestaurovaných už zhruba třicet kočárů z 18. a 19. století. Mezi exponáty zařadím i historické saně a kočárové lucerny. Moje sbírka lamp je v republice jediná. Pokud jde o kočáry, tak ty budu muset svézt z různých míst. Jednak ze stálých výstav v zámcích v Plumlově a v Náměšti na Hané a potom také ze své dílny a dvou stodol, které momentálně slouží jako depozitáře. Některé kočáry už mám přímo v Čechách pod Kosířem,“ dodal Václav Obr.