„Tentokrát jsme měli chobotniček šest kilo, tak vyšlo téměř na všechny," usmívala se Milada Sokolová, jedna z organizátorek prostějovské akce Restaurant Day. Ta se tradičně konala v prostorách zdejšího Národního domu.

Lidé se sem hrnuli hned od 11 hodin, kdy se tu otevíralo, a tak bylo za chvíli obtížné k jednotlivým stánkům mezi frontami vůbec projít.

„První zmizely placky paní Skládalové, šlehačkové dezerty a další sladkosti," doplnila Miladu Sokolovou za pořadatele Markéta Valentová.

Chilli con carne, sushi, masové kuličky, grilované sýry a spousta načančaných dezertů, marmelády, ale i úžasná baskická polévka „s příběhem", na kterou mě Markéta Valentová upozornila.

„Vařili si ji dělníci na stavbě železnice v Baskicku," řekl kuchař „putxery" Libor Smital. S rozvojem hutnického a těžkého průmyslu v Baskicku na konci 19. století bylo totiž potřeba propojit zdroje uhlí, hutě a přístav železnicí. Její stavitelé si připravovali speciální polévku ze surovin, které měli k dispozici.

„Především to byly fazole, ale také třeba sušený salám chorizo a jelítka. Polévku vařili pomalu a s láskou asi 4 hodiny v kotlících přímo na topeništi lokomotivy. Později si začali vyrábět speciální přenosná kamínka a pokrm připravovali na ohni z uhlíků, které z lokomotivy vyhrabali," doplnil Libor Smital.

Veganské lahůdky

Přiznám se, že jsem neochutnala, ale na veganskou mrkvovou polévku se zázvorem mě nalákal Honzík Šebesta, který tu s rodiči a sestrou nabízeli veganské pokrmy.

„Už jsme se téhle akce zúčastnili v létě," řekla Kateřina Šebestová, jejíž firmu Vega menu znají spíše strávníci v Olomouci, kde rozvážejí v rámci jednoho menu polévku, hlavní jídlo, dezert i svačiny.

V Prostějově měli ještě ragú z červené čočky s tortillou, banánový chlebíček a bio sušenky.

„Já se vegansky stravuji už od dětství, a tak v tom přirozeně pokračuji i s rodinou," uvedla Kateřina Šebestová.

„A máme k tomu i etické důvody," uvedla mladá žena, jejíž pokrmy jsou z bioluštěnin i bioobilovin a neobsahují podle ní žádná dochucovadla ani barviva. Edita Lachmanová z Prostějova zažila Restaurant Day podruhé.

„Je to tady výborné, jsem moc spokojená," pochvalovala si u stánku s grilovanými sýry z rodinné farmy Zlaty Mádrové ze Štětovic.

Spokojení byli patrně všichni, kdo přišli, včetně dvou dam, které obdivovaly krásně nazdobené barevné cupcaky.

Milovníci kvalitního jídla a pití mohli v Národním domě ochutnávat vybrané speciality až do 14 hodin. Pak se pomyslná brána k laskominám uzavřela.

„Další Restaurant Day uspořádáme z technických důvodů tentokrát až v květnu, a to už na zahrádce Národního domu," upozornila na závěr Milada Sokolová.