Zlatohnědá vonící pečínka poškádlí chuťové buňky na první pohled. Labužníci z regionu to dobře vědí a každoročně zkonzumují stovky porcí.
Jak se speciální husí menu připravuje nám přímo v kuchyni předvedl Luděk Chmela, majitel rodinného restauračního podniku U Chmelů.

"Pro nás je nejlepším způsobem přípravy husy konfitování. To znamená, že husu pečeme v horkém husím sádle po dobu čtyř až šesti hodin. Záleží na velikosti masa. Následně se maso vytáhne ven a krátce se dopeče ve vysoké teplotě, aby měla husa křupavou kůrčičku," popisuje postup přípravy Luděk Chmela, který dodává: "Maso se před dopečením může klidně potřít medem nebo rozvarem z jablek a posypat kmínem."

Zdroj: Archiv Lukáše Chmely

Přes noc v nálevu

"Husy ale ještě před samotnou tepelnou úpravou nakládáme do slaného nálevu. Necháváme je v láku přes noc. Dělá se to proto, že sůl maso zpevní, není potom tak zkřehlé, metoda se jmenuje brining," poodkrývá další tajemství Luděk Chmela a pokračuje: "Tento recept pochází z Francie, tam jsou kachny i husy národním pokrmem. Konfitování je stará metoda, kterou používaly už babičky. Navíc, když se maso takhle připraví, tak i zalité v sádle dlouho vydrží."

Konfitované husí stehno, bramborový a karlovarský knedník, červené a bílé zelí. I takto může vypadat svatomartinské menu s sebou. Ilustrační foto
HUSA v čase covidu: Top nabídka restaurací v Prostějově a okolí

Bystročické zelí

Různorodé přílohy. Dva druhy zelí, tři druhy knedlíků a lokše.

"Používáme Bystročické kysané zelí. Zahušťujeme jen špetkou mouky, aby bylo křupavé. Červené používáme sterilované a prakticky ho už jen dochucujeme, nevaříme. Knedlíky děláme houskový, bramborový a karlovarský. Knedlíky děláme v páře," vyjmenovává restauratér a pokračuje: "K huse samozřejmě patří lokše. To jsou klasické bramborové placky, které také děláme komplet sami. Pečou se na sucho na litinovém tále. Jak se lokše upeče, tak se teprve promastí sádlem."

Sladký dezert nechybí. "Domácí vdolky k husím hodům patří. U nich nešetříme na surovinách. Skladba je jasná, náplň je tvaroh, dále nesmí chybět povidla, rozinky a posýpka," uzavírá Luděk Chmela a vrací se zpět k plotnám.

Cyklostezka nedaleko prostějovské nemocnice. 12.11. 2020
Cyklostezka mezi kruháči je dokončena. Podívejte se

Husa od Chmelů
Husu naložíme na noc do slaného nálevu – briningu, na litr vody 30dg soli. Naložené maso vložíme do pekáče, zalijeme teplým husím sádlem a pečeme – konfitujeme 4-6 hodin při teplotě 110 stupňů.
Křupavé kůrky docílíme dopečením přibližně 15 minut na 200 stupňů.
Před dopečením se dá potřít medem nebo jablečným rozvarem.