„Některá rozhodnutí parlamentu jsou takové hrátky,“ krčí rameny prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák z ČSSD.

Spolu s dalším místostarostou Vlastimilem Chytilem z ODS poukazují na to, že zajistit pořádek je povinností státu. Ten to ale nezvládá a musí mu proto vypomáhat městská policie. Ta je však placena z obecní pokladny. Zhruba padesátitisícový Prostějov na tyto služby prostředky sice má, ale jiná sídla už ne.

„Kriminalita na Prostějovsku roste podobně jako v celé rebublice. O navyšování počtu strážníků však neuvažujeme, protože by to bylo nad finanční poměry města. O bezpečnost lidí by se navíc měl starat stát,“ tvrdí místostarosta Uchytil (ODS).

Pravicoví i levicoví regionální politikové tak volají po změně a tlačí na špičky svých stran.

Šéf prostějovských strážníků Jan Nagy se naopak domnívá, že změna zákona o obecní policii se osvědčí.

„O žádné pravomoci nepřijdeme, některé se naopak posílí,“ prohlásil s tím, že věří, že městské policii bude k 1. lednu 2009 vrácena pravomoc měřit rychlost. Potěšilo jej, že od nového roku budou moci z veřejných míst vykazovat hlučící podnapilé osoby.

Co však Jana Nagyho tíží je, že strážníci budou muset odvážet opilce na záchytku. „Měli by to dělat zdravotníci. Já své lidi potřebuji ve městě a ne aby trávili hodiny cestami na záchytku a předáváním podnapilých,“ uvedl Nagy.

A co říká na kroky ministerstva dlouholetý okresní ředitel prostějovských policistů Zdeněk Riedinger?

„Nezlobte se, ale nebudu to nijak komentovat,“ reagoval.