Na návrší jižně od Repech tak ráno dorazili náměstek primátorky Jiří Pospíšil či hejtman Ladislav Okleštěk. Při slavnostním otevření nechyběli třeba ani projektant Martin Novák a lidé, kteří se podíleli na stavbě.

"Rozhodli jsme se, že tak krásný kout by byl jako stvořený pro rozhlednu. A tak zde vznikla," uvedl na úvod Pavel Horák, který se podílel na rozvoji myšlenky rozhledny.

Je to smysluplná stavba, řekl hejtman

Stavbě o výšce 22 metrů popřáli dlouhého trvání zejména politici. Nejvyšší částkou, jedním a čtvrt milionem korun, na výstavbu přispěl Olomoucký kraj.

"Je to smysluplná stavba, která kraji přispěje k rozvoji cestovního ruchu. Dnes by chtěl stavět rozhlednu každý, ale v tomhle případě se jednalo o zdařilý projekt i terén - z rozhledny tak není žádný vyvýšený posed," poznamenal olomoucký hejtman. Celkově stavba přišla na něco přes tři miliony korun.

Daleký výhled

Zatímco během čtvrtka nízká oblačnost a mrholení výhled z ochozu znemožňovaly, při vyjasnění se podle majitele Břetislava Usnula návštěvníkům naskytne nebývalý výhled.

"Vidět jsou Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, dokonce i Malá Fatra. A směrem na jihovýchod také elektrárna Dukovany," přiblížil některé zajímavé body, které lze při dobrém počasí vidět.

Lidé se však na rozhlednu, jejíž stavba začala loni položením základů, zatím nedostanou.

"Pro širokou veřejnost bude otevřená až 2. prosince v 11 hodin," prozradil Břetislav Usnul, kterému při budování rozhledny pomohla i celá řada dárců. Včetně třeba protivanovského faráře či facebookové skupiny Prostějov bez cenzury.